Radio Białystok | Wiadomości | Biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku pomagają płazom w wiosennych migracjach
Studenci i wolontariusze pomagają płazom bezpiecznie przechodzić przez Carską Drogę. To akcja, którą pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego organizują ze studentami Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku.
Jak mówi pracująca w Parku Beata Głębocka, w wyznaczonych miejscach przy drodze ustawione są specjalne płotki, które zatrzymują płazy. Dzięki temu nie giną one pod kołami przejeżdżających samochodów:
Co roku mamy wiosenną migrację płazów i w takich najbardziej newralgicznych odcinkach Carskiej Drogi, a także w okolicach miejscowości Goniądz, rozstawione są płotki. Zadaniem wolontariuszy, którzy biorą w tym udział - pracowników Parku, ale głównie studentów z Uniwersytetu w Białymstoku, jest właśnie przenoszenie tych płazów w czasie migracji - z jednej strony na drugą, w bezpieczne miejsce - tłumaczy Beata Głębocka.
Przy płotkach wkopane są wiaderka, do których wpadają płazy. Są one systematycznie przenoszone na drugą stronę drogi.
Patrole sasankowe rozpoczęły pracę w Biebrzańskim Parku Narodowym. To grupy wolontariuszy, które można spotkać na przykład przy Carskiej Drodze, w miejscach, gdzie na poboczach kwitną sasanki - mówi pracownica Parku Beata Głębocka.
Butelki, maseczki i puszki - najczęściej znajdują wolontariusze, którzy w sobotę (9.04) sprzątali Carską Drogę w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Biebrzański Park Narodowy organizuje wycieczkę terenową z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków. W sobotę (2.04) będzie można razem z ekspertem obserwować dzikie ptaki i bliżej poznać ich zwyczaje.