Radio Białystok | Wiadomości | Otwarto nową siedzibę Galerii im. Sleńdzińskich

Otwarto nową siedzibę Galerii im. Sleńdzińskich

30.04.2022, 19:23, akt. 1.05.2022, 09:21

W zabytkowym budynku, niegdyś siedzibie Archiwum Państwowego, otwarto w sobotę po południu (30.04) nową siedzibę Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. W galerii prezentowane są dzieła rodu Sleńdzińskich.

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku


0:00
0:00
Otwarto nową siedzibę Galerii im. Sleńdzińskich - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Otwarto nową siedzibę Galerii im. Sleńdzińskich - relacja Sebastiana Kochańca | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Galeria im. Sleńdzińskich to miejska instytucja kultury. Działa od blisko 30 lat.


Można podziwiać dzieła z XIX i XX wieku

Sleńdzińscy to artystyczna dynastia pochodząca z Wilna, która na trwałe wpisała się w historię sztuki polskiej. Trzon kolekcji galerii stanowią dzieła: Aleksandra, Wincentego, Ludomira oraz Julitty Sleńdzińskich. W zbiorach znajdują się obrazy olejne, polichromowane drewniane rzeźby i płaskorzeźby, szkice, rysunki, a także zbiór dokumentów związanych z życiem i twórczością tej rodziny. To dzieła i archiwalia pochodzące z XIX i XX wieku.

Wystawa stała prac rodziny Sleńdzińskich prezentowana dotąd była w zabytkowym budynku przy ul. Waryńskiego w Białymstoku; w dawnym Domu Modlitw Cytronów. Jednak wraz z rozbudową kolekcji i instytucji, szukano nowej lokalizacji. Okazja nadarzyła się, gdy Archiwum Państwowe przeniosło się do nowej siedziby z zabytkowego budynku przy Rynku Kościuszki w centrum miasta. Prace nad przygotowaniem tego miejsca na potrzeby galerii trwały ponad trzy lata.

"To wielka chwila przede wszystkim dla Galerii im. Sleńdzińskich, a tym samym również dla naszego miasta. Wreszcie wspaniałe zbiory przekazywane z Wilna przez rodzinę Sleńdzińskich znajdą godne miejsce" - powiedział w sobotę podczas otwarcia siedziby prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Siedziba w samym centrum miasta 

Podkreślił, że główna siedziba galerii znalazła się w samym sercu miasta. "W salonie naszego miasta, (...) będzie po prostu wielka kultura, każdy będzie mógł zajść i właśnie zobaczyć wielkie rzeczy, wielkie sprawy, wielką kulturę" - zaznaczył Truskolaski.

Tadeusz Truskolaski symbolicznie przekazał w sobotę budynek dyrekcji galerii. "Życzę wspaniałych wrażeń na tej wystawie, w tym niezwykłym miejscu" - dodał.

"Przypadł mi zaszczyt otwierania (...) nowego budynku, a przede wszystkim pokazania kolekcji w nowej szacie" - powiedziała dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska. Podziękowała wszystkim, przede wszystkim zespołowi galerii, za zaangażowanie w tworzenie tego miejsca.

Autorka i kuratorka wystawy stałej Izabela Suchocka powiedziała, że dokładnie 29 lat temu, 30 kwietnia, w siedzibie przy ul. Waryńskiego, wystawa stała rodu Sleńdzińskich była po raz pierwszy udostępniona publiczności. Zaznaczyła, że w nowej siedzibie kolekcja "nareszcie wszystkimi swoimi barwami ekscytuje".


Nowa wystawa stała - "Sztuka w genach. Sleńdzińscy"

Na wystawie "Sztuka w genach. Sleńdzińscy" prezentowanych jest 50 obrazów i rzeźb. "To pierwsza liga naszej kolekcji. Taki reprezentatywny zestaw prac głównie prof. Ludomira Sleńdzińskiego, z takim zaznaczeniem, że miał również dziadka (Aleksandra) i ojca (Wincentego), którzy malowali i byli dobrymi artystami" - powiedziała Izabela Suchocka.

Mówiła, że budując na nowo wystawę stałą, chciała pokazać Ludomira jako artystę interesującego i nieoczywistego. "Kiedy widzimy choćby namalowany przez niego portret, to on się składa nie tylko z warstwy malarskiej, ale też z myśli, która mu towarzyszyła i która poprzedzała ten proces twórczy i zawsze do tego obrazu jest jakiś klucz, jakiś głębszy sens" - powiedziała i dodała, że każdy odwiedzający będzie mógł tego klucza poszukać, a pomocne będą w tym opisy znajdujące się przy każdym obrazie.

Wystawa prezentowana jest w trzech salach. Izabela Suchocka mówiła, że ekspozycja podzielona jest na dwie części, jak dwa etapy życia Ludomira: na część wileńską i krakowską. Wystawę uzupełniają rzeźby, prace Wincentego i Aleksandra, a także instrumenty muzyczne córki Ludomira Julitty.

W nowej siedzibie galerii, oprócz sali wystawienniczej, znajdują się też sale edukacyjne. Na piętrze znajdą się pomieszczenia dla pracowników. Planowana jest też rewitalizacja ogrodu na tyłach budynku, gdzie w przyszłości mają być organizowane np. koncerty. Dotychczasowe prace w budynku - jak informowało wcześniej miasto - kosztowały blisko 1 mln zł.

Galeria dla zwiedzających będzie czynna od 4 maja. Zaplanowano też liczne wydarzenia towarzyszące.


źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa "Fasty moje życie" w Galerii Slendzińskich

13.03.2022, 11:23

Wystawa – „Fasty moje życie” – powstała ze szczątków pamiątek, pieczołowicie przechowanych przez byłe pracownice Białostockiego Zakładu Przemysłu Bawełnianego FASTY. Aż dziw, że tak niewiele po nim zostało.


"I used to live here" - wystawa fotografii Agnieszki Pileckiej w Galerii im. Sleńdzińskich

23.01.2022, 12:34

"I used to live here" - wystawa fotografii w Galerii Slendzinskich zmusza do myślenia o trudnym losie ludzi na wygnaniu. Autorka prac - Agnieszka Pilecka - robiła zdjęcia pięć lat temu w obozie dla uchodźców.


Wystawa Krzysztofa Gołucha "Hotel" w Galerii Sleńdzińskich

18.07.2021, 11:06

W Galerii Slendzińskich przy Wiktorii oglądać można zdjęcia-obrazy. To cykl fotografii Krzysztofa Gołucha dokumentujący pracę osób niepełnosprawnych, który jest jednocześnie refleksją nad przeznaczeniem człowieka.





ZNAJDŹ NAS










Ślubowanie policjantów w Białymstoku, 18.09.2024, fot. Podlaska Policja
POLICJA
24.04.2025, 07:08, akt. 07:17

Więcej chętnych niż wolnych miejsc










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok