Radio Białystok | Wiadomości | Gdzie na majówkę - Kraina Otwartych Okiennic [zdjęcia]
autor: Monika Kalicka
Kraina Otwartych Okiennic to miejsce, które będąc w województwie podlaskim, trzeba koniecznie odwiedzić. Położona jest w dolinie Narwi, między Hajnówką a Białymstokiem.
Kraina Otwartych Okiennic oddalona jest od Białegostoku o 30 km. Najpierw drogą krajową nr 19 dojeżdżamy do Zabłudowa, tam skręcamy w drogę wojewódzką nr 685, kierując się w stronę Hajnówki.
Szlak wiedzie przez trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześciankę, Soce i Puchły. Wyróżniają się one kunsztownymi zdobieniami drewnianych domów: kolorowymi okiennicami, wiatrownicami, narożnikami i szczytami.
Kraina Otwartych Okiennic to projekt działający od 2001 roku. Został stworzony po to, aby zachować krajobraz kulturowy doliny rzeki Narew oraz miejscowości położonych w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej.
Oprócz pięknie zdobionych, drewnianych domostw, zachwycają też zabytkowe kapliczki prawosławne oraz cerkwie. W Puchłach znajduje się granatowa cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z 1913 roku - jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych doliny Narwi. Natomiast w Trześciance zachwyca drewniana zielona cerkiew św. Michała Archanioła z 1864 roku.
Już poza oficjalnym szlakiem, ale tuż obok zachwycają też drewniane ozdoby we wsiach Ciełuszki, Koźliki i Wojszki.
Na szlaku "Otwartych Okiennic" warto szukać prawdziwych perełek architektonicznych, bo wiele budynków było nagrodzonych, m.in. w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego.
Na szlak powinni wybrać się zwłaszcza miłośnicy spacerów, albo wycieczek rowerowych, drewnianej architektury i amatorzy fotografowania. Warto też porozmawiać z mieszkańcami, którzy słyną z gościnności. Nie można też zapominać o walorach przyrodniczych regionu tj. zielonych lasach, czystej rzece Narew, w której można się wykąpać. Jeśli szukamy ciszy i spokoju - warto wybrać Soce i Puchły, które leżą dość daleko od głównych dróg i dzięki temu można tam wyciszyć się i dobrze wypocząć.