Radio Białystok | Wiadomości | Jest zgoda - przy plebanii kościoła św. Rocha w Białymstoku będzie mogła powstać winda
Przy budynku plebanii zabytkowego kościoła św. Rocha w Białymstoku będzie mogła powstać zewnętrzna winda. Chciał tego proboszcz parafii ks. Tadeusz Żdanuk.
Ustalenia w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy
W tym czasie zmieniane były projekty, ale ostatecznie pozytywną decyzję wydawała podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Pozytywną opinię wcześniej wydał również Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zewnętrzną windę dobudowaną do jednej ze ścian plebanii (od strony wewnętrznego parkingu) chce zbudować proboszcz parafii św. Rocha ks. Tadeusz Żdanuk. Projekt w tej sprawie trafił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Możemy z niego się dowiedzieć, że projekt przewiduje dobudowę zewnętrznej windy osobowej obsługującej wszystkie kondygnacje naziemne.
Zakres planowanych działań miałby objąć także prace adaptacyjne na poszczególnych kondygnacjach w obu skrzydłach budynku, a także przebudowę niektórych pomieszczeń w celu dostosowania ich do nowych wymogów użytkowych.
Decyzja w tej sprawie była bardzo trudna - mówi Polskiemu Radiu Białystok prof. Małgorzata Dajnowicz.
- Procedowaliśmy cztery koncepcje złożone przez proboszcza, a sprawa trwała ponad rok. Wystąpiliśmy do wielu instytucji o opinie, między innymi do Narodowego Instytutu Dziedzictwa i to ona była decydująca. Przypomnę, że NID jest instytucją, która również opiniowała włączenie kościoła św. Rocha do najbardziej prestiżowego grona, czyli Pomników Historii. To opinia jest pozytywna i dopuszcza możliwość adaptacji windy przy tym obiekcie - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.
Kościół św. Rocha w Białymstoku to jeden z najważniejszych zabytków w naszym regionie
Wpisany jest też na listę Pomników Historii. Prof. Małgorzata Dajnowicz uważa, że przeszklona winda nie wpłynie na odbiór zabytku.
- Podczas analizy dokumentacji dokonałam wartościowania tego obiektu. Plebania jest częścią Pomnika Historii, ale jednak obiektem o mniejszej wartości historycznej i zabytkowej w porównaniu do kościoła, dlatego, że uległa już znacznemu przekształceniu. Już w 2016 roku były wydawane zalecenia konserwatorskie dopuszczające zarówno windę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. W 2017 roku również mój poprzednik wydał pozwolenie na przebudowę tej części, przygotowującą do adaptacji windy - mówi prof. Dajnowicz.
Konserwator zabytków dodaje, że decyzja o budowie windy zewnętrznej wynikała również z tego, że wewnątrz tego obiektu lokalizacja dźwigu osobowego nie byłaby możliwa.
Według wcześniejszych planów proboszcza parafii św. Rocha - z windy mieliby głównie korzystać parafianie, księża i organizacje pozarządowe wynajmujące pomieszczenia na plebanii.