Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków podsumowała rok 2021
Wpisanie 25 zabytków nieruchomych i ruchomych do rejestru, organizacja wystaw edukujących młodzież i przyznanie ponad 50 dotacji na remonty. To najważniejsze działania Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków w 2021 roku.
Ze względu na pandemię był to ciężki rok, ale udało się wpisać do rejestru zabytki, które już dawno powinny się tam znaleźć - mówi profesor Małgorzata Dajnowicz:
Wpisałam do rejestru 25 zabytków. Z ciekawych wpisów - jest np. budynek drewniany przy ul. Tartacznej w Augustowie. Jest np. legendarna leśniczówka w Białowieży, gdzie pracowała Simona Kossak. Jest też np. wyjątkowy w skali Białegostoku dom drewniany przy ul. Mazowieckiej 3/1, związany z postacią prezydenta Kaczorowskiego - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.
Wojewódzka Konserwator Zabytków przeznaczyła też pieniądze np. na remont kościoła w Boćkach czy remont terenu wokół cerkwi w Dubinach.
To, co jest istotne to przyznawanie dotacji na prace budowlane, konserwatorskie. Konserwator zabytków dysponuje corocznie budżetem 2 mln 270 tys. zł. Przeznaczyliśmy w 2021 roku ponad 50 dotacji na prace konserwacyjne. Przygotowujemy również zalecenia konserwatorskie. W ubiegłym roku takich zaleceń wydaliśmy ponad 30, m.in. wiele zaleceń wydaliśmy w zakresie obiektów z Tykocina - dodaje prof. Małgorzata Dajnowicz.
Profesor Małgorzata Dajnowicz podsumowała również działalność edukacyjną. W tamtym roku m.in. powstała książka poświęcona pierwszemu po II wojnie światowej wojewódzkiemu konserwatorowi Władysławowi Paszkowskiemu. Była też organizowana m.in. wystawa zabytkowych aut, którą odwiedzali uczniowie.
Po tym jak miejscy urzędnicy ujawnili jego dane wrażliwe - białostocki deweloper domaga się od magistratu wysokiego zadośćuczynienia. Na 10 milionów złotych Karol Halicki określa swoje straty związane z publikacją nie tylko imienia i nazwiska, ale i danych, które na przykład umożliwiają zaciąganie kredytów.
Dzięki temu wsparciu, dwa białostockie zabytki będą wyremontowane. 100 tys. złotych przeznaczono z budżetu Białegostoku na dofinansowanie remontu kaplicy i pałacu miejskiego.
Kilkaset tysięcy złotych potrzeba na dokończenie prac konserwatorsko-remontowych w domu parafialnym w Szumowie. To niemal stuletni budynek, którego generalny remont rozpoczął się kilka lat temu - do tej pory udało się wzmocnić podwaliny oraz wymienić dach i część elewacji.
Nieco ponad 3 mln zł przyznało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na ochronę zabytków w województwie podlaskim w tym roku. Na dotację z ministerstwa - na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane - może liczyć siedem podlaskich obiektów wpisanych do rejestru zabytków.