Radio Białystok | Wiadomości | Pilotażowy program in vitro jedną z propozycji do białostockiego budżetu obywatelskiego
To ma być program pilotażowy, który ma wspierać pary starające się o dzieci. Radna Białegostoku Jowita Chudzik poinformowała dziś (7.04), że złożyła do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego projekt, którego celem jest dofinansowanie zabiegów in vitro.
Jak mówi Jowita Chudzik: "byłoby to łącznie 40 tysięcy złotych, czyli po 5 tysięcy złotych dla ośmiu par". Taki program z budżetu obywatelskiego realizowany jest np. w Świdniku.
Jeśli białostoczanie wybiorą go w głosowaniu, to pary, które będą chciały wziąć w nim udział, będą musiały spełnić kilka warunków.
"Pary, które poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub, które mają wskazanie bezpośrednie do zapłodnienia in vitro, wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat, to będą mogły być pary, które mieszkają w Białymstoku przynajmniej przez rok i które składają zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym właściwym dla Białegostoku."
W Białymstoku do 11 kwietnia trwa nabór wniosków do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.
To dwie główne kwestie, jakim poświęcone będzie spotkanie, które w sobotę o 16.00 rozpocznie się w auli przy kościele św. Aleksandra w Suwałkach.
Specjalistyczne badania przyczyn bezpłodności zamiast wątpliwej etycznie metody in vitro. To propozycja suwalskich środowisk katolickich, które walczą o uchylenie uchwały pozwalającej na finansowanie z miejskiej kasy zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.
Środowiska katolickie z Suwałk zebrały ponad 1500 podpisów przeciwko programowi finansowania metody in vitro z kasy samorządu. W zamian chcą zaproponować rozwiązanie, które nie będzie budziło wątpliwości etycznych.