Radio Białystok | Wiadomości | 38 osób próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi
38 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w poniedziałek (04.04) rano Straż Graniczna.
Na Twitterze Straż Graniczna informuje, że wśród 38 cudzoziemców byli obywatele m.in. Sudanu i Jemenu.
"Nielegalne przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach #PSGLipsk #PSGNowyDwór #PSGKuźnica #PSGCzeremcha #PSGSzudziałowo #Michałowo #PSGNarewka #PSGMichałowo" - podała SG.
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.
Trwa budowa zapory chroniącej granicę.
Policja zatrzymała kolejnych podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy
Trzech mężczyzn - obywateli Gruzji i Ukrainy - zatrzymała w Podlaskiem policja w związku z podejrzeniem o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy - podała podlaska policja. Jak poinformował w poniedziałek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, mężczyzn zatrzymano w niedzielę po południu w okolicach miejscowości Juszkowy Gród.
Zatrzymani mężczyźni to dwaj obywatele Gruzji i obywatel Ukrainy. Na policyjne parkingi trafiły również pojazdy, którymi poruszali się mężczyźni
- podał Krupa. Policja nie podaje szczegółów zatrzymania, ani na czym polegało pomocnictwo i czy ma to związek z przewożeniem przez nich cudzoziemców.
Od początku kryzysu migracyjnego przy polsko-białoruskiej granicy, od sierpnia 2021 roku, policja zatrzymała ok. 400 kurierów. Za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi do ośmiu lat więzienia.