Radio Białystok | Wiadomości | Kleszcze już atakują - pierwsi pacjenci trafiają do szpitala w Białymstoku
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zapadają na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pierwsi pacjenci, których w tym roku ukąsiły kleszcze trafiają już do białostockiego szpitala klinicznego.
W przypadającym w środę (30.03) Ogólnopolskim Dniu Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu eksperci przypominają o profilaktyce. Zwracają uwagę na poważne skutki tej choroby.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych nawet u połowy pacjentów, w niektórych przypadkach może spowodować śmierć (1-2 proc.).
Województwo podlaskie jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem zapadalności na kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.
Przyczyną boreliozy jest ukłucie przez zarażonego kleszcza. Pajęczaki te mogą spowodować kleszczowe zapalenie mózgu. Jak ustrzec się tych chorób i jak je leczyć, o tym mówić będzie prof. dr hab. Sławomir Pancewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Pamiętajmy, by po wyjściu m.in. z lasu czy parku dokładnie się obejrzeć, a najlepiej od razu zmieńmy ubranie - radzą eksperci. Kleszcze budzą się z zimowej hibernacji.
Sezon na kleszcze w pełni - w naszym regionie u coraz większej liczby osób lekarze stwierdzają choroby przenoszone przez kleszcze.
Lekarze ostrzegają przed kleszczami, które przenoszą ptaki - głównie gołębie.
W podlaskich lasach jest coraz więcej kleszczy. W związku z epidemią koronawirusa dużo osób decyduje się na wycieczki poza miasto i bagatelizują zagrożenie.
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zapadają na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak chronić się przed kleszczami i co robić, kiedy już zakleszczą się w naszej skórze?