Radio Białystok | Wiadomości | "Noce sów" w podlaskich parkach chroniących przyrodę
Dzięki tym wydarzeniom można było lepiej poznać te tajemnicze i piękne ptaki. "Noce sów" zorganizowały w sobotę (19.03) parki chroniące przyrodę w Podlaskiem.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Noc sów" zorganizował m.in. Białowieski Park Narodowy. Dwie grupy wyruszyły z Masiewa Starego i Hajnówki, by przemierzyć puszczańskie szlaki w poszukiwaniu ptasich drapieżników.
W Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej wydarzenie odbyło się w siedzibie przy ul. Chodakowskiego w Supraślu. Po prezentacji na temat sów występujących w Polsce, uczestnicy wyruszyli na wycieczkę, by nasłuchiwać sowich głosów.
Wigierski Park Narodowy zorganizował wydarzenie online na Facebooku. O sowach opowiadał Dawid Cząstkiewicz, ornitolog związany z Puszczą Romincką.
Noc Sów jest ogólnopolskim wydarzeniem koordynowanym przez stowarzyszenie Jestem na pTAK!. Organizowane jest od 2012 roku.
W Polsce stwierdzono 10 gatunków lęgowych sów (sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, puchacz). Kilka widuje się na trasach przelotów i zimowego koczowania. Na świecie sklasyfikowano niemal 250 gatunków sów.
Przygotowano m.in. wykłady, spacer po Parku, a także nasłuchiwanie sów i nietoperzy. Biebrzański Park Narodowy po raz kolejny zorganizował wydarzenie "Zwierzęta nocy".
Andrzej Bajguz rozmawiał o tym podczas festiwalu literackiego w Budzie Ruskiej z Jackiem Karczewskim - autorem książki "Noc sów. Opowieści z lasu".
Tysiące miłośników sów w ten weekend (23-24.03) będzie podglądać te ptaki. Ornitolodzy chcą m.in. obalić mit, że te ptaki są zwiastunami nieszczęścia.
Taka noc zdarza się tylko raz w roku. Tysiące osób w całym kraju będą wypatrywać w sobotę (24.03) puszczyków, uszatek, płomykówek oraz puchaczy.
Tysiące osób w całej Polsce przez najbliższe dni będą przemierzać lasy i odwiedzać stare domy w poszukiwaniu puszczyków, uszatek, płomykówek lub puchaczy. W całym kraju, także w Podlaskiem rozpoczynają się tzw. noce sów.