Radio Białystok | Wiadomości | "Zwierzęta nocy" w Biebrzańskim Parku Narodowym
autor: Marcelina Markowska
Przygotowano m.in. wykłady, spacer po Parku, a także nasłuchiwanie sów i nietoperzy. Biebrzański Park Narodowy po raz kolejny zorganizował wydarzenie "Zwierzęta nocy".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówi przyrodnik Marcin Kostrzyński, po zmierzchu aktywne są m.in. wilki.
Słyszymy, jak wyją szczególnie nocą. Wilki to zwierzęta, które wykorzystują noc, ponieważ daje im poczucie ukrycia. Mają świetny wzrok i doskonale radzą sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. Natomiast dzień bywa dla nich po prostu za jasny. Dla mnie są to szczególnie nocne zwierzęta, ale tam, gdzie jest mniej ludzi, funkcjonują przez cały dzień. Widać to po małych wilczkach, które śpią nocą, a dzień to czas na zabawę - dodaje.
Michał Korniluk z Fundacji Natura International Polska zaznacza, że nocnym zwierzęciem jest też mniej znany ptak - dubelt.
Gdy myślimy o gatunkach nocnych, to pewnie mało kto powiedziałby o dubelcie. Istotna część jego zachowania, czyli toki odbywają się właśnie w nocy. To tam decydują, który samiec jest najlepszy i któremu uda się zachęcić do siebie jak najwięcej samic - dodaje przyrodnik.
W sobotę (11.09) przed wschodem słońca w Biebrzańskim Parku Narodowym zebrali się wielbiciele łosia. W dzień tego zwierzęcia spotkali się przy Grobli Honczarowskiej koło Carskiej Drogi i wyruszyli na spacer, żeby wytropić i spotkać łosia na szlaku.
"Powinniśmy zrobić wszystko, my, jako pracownicy, jako służba parku, ale i mieszkańcy, użytkownicy tego miejsca, by zachować Biebrzański Park Narodowy w jak najlepszym stanie" - mówi Artur Wiatr.
Biebrzański Park Narodowy rozbuduje swój system ochrony przeciwpożarowej unikalnych obszarów bagiennych, gdzie dochodzi do pożarów m.in. cennych przyrodniczo terenów. 5 mln zł na ten cel park otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.