Radio Białystok | Wiadomości | Oddział laryngologiczny szpitala w Łomży już po remoncie
Pacjenci będą leczeni w lepszych warunkach i nowymi metodami. Kilkanaście milionów złotych kosztowały remont i modernizacja oddziału laryngologicznego szpitala w Łomży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Prawie wszystkie sale są jednoosobowe, śluzy, przeszklone drzwi, nowe wyposażenie gabinetów i sali operacyjnej - tak po przebudowie wygląda oddział laryngologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Dwa lata całościowego lub częściowego wyłączenia z normalnego funkcjonowania z powodu pandemii wykorzystano na wdrożenie projektów naukowo- badawczych, które poprawiają bezpieczeństwo personelu i efektywność leczenia pacjentów.
- Nowe rozwiązania z izolatkami, zwiększający bezpieczeństwo system wentylacyjny i nowe wyposażenie to tylko ta część remontowa. Poza tym na oddziale wdrożono także kilkanaście procedur medycznych i schematów działania, które już są wykorzystywane, a z których będą mogły korzystać także inne placówki medyczne - mówi dyrektor szpitala Jarosław Pokoleńczuk.
Całość tej przemiany kosztowała około 16 mln zł, ale większość pieniędzy pochodziła z projektów naukowo-badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
- Dzięki wdrożeniu tych projektów, modernizacji i nowemu wyposażeniu jesteśmy teraz gotowi na różne scenariusze i nic nas nie zaskoczy. Dodatkowo zakupiony z projektu sprzęt wykorzystujemy podczas operacji, które rozpoczęliśmy planowo wykonywać po powrocie do normalnego funkcjonowania - mówi pomysłodawczyni tej przemiany, ordynator laryngologii dr Dorota Kuryga.
Na oddziale laryngologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży jest 14 łóżek. Razem z lekarzami z poradni laryngologicznej i rezydentami pacjentami opiekuje się 11 lekarzy.
Placówki medyczne podległe samorządowi województwa podlaskiego są przygotowane do przyjęcia i udzielenia pomocy medycznej uchodźcom wojennym z Ukrainy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku po spotkaniu marszałka z dyrektorami tych placówek.
Jeden z największych szpitali w Podlaskiem otrzymał certyfikat akredytacyjny potwierdzający spełnienie procedur gwarantujących bezpieczeństwo pacjentom i personelowi. Akredytacja to także szansa na dodatkowe do 1,5 mln zł rocznie z NFZ.
To ułatwienie dla pacjentów z wadami anatomicznymi serca, ale i profilaktyka zatorów i udaru mózgu - w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży zainaugurowała działalność poradnia kardiologii inwazyjnej.
Lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstanie przy szpitalu w Kolnie.