Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskich urzędach trwają przygotowania do rejestracji uchodźców z Ukrainy
W urzędach miast i gmin w całym kraju - również w Podlaskiem - trwają przygotowania do rejestracji uchodźców z Ukrainy.
Od środy (16.03) uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Dotyczy to głównie osób, które od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji, przekroczyły ukraińsko - polską granicę.
Wniosek o nadanie numeru PESEL będą mogły złożyć w dowolnym miejscu, bo nie ma rejonizacji. Tzn. nawet jak przebywają obecnie w Białymstoku, to formalności mogą dopełnić również w wybranej ościennej gminie, gdzie np. może być mniejsze zainteresowanie, a co za tym idzie - mniejsze kolejki.
Urzędnicy przygotowują się do przeprowadzania tego procesu. Podlascy samorządowcy liczą na to, że nie będzie problemów technicznych, bo zapewniają, że w przypadku obsługi bezpośredniej poradzą sobie. Nie planują na razie wydzielania oddzielnych stanowisk, choć niektórzy, jak np. w Michałowie, zwiększają liczbę osób do obsługi obywateli Ukrainy. Zapewniają, że w pierwszych dniach będą przyglądać się zainteresowaniu, a jeśli będzie ono duże, to będą reagować na bieżąco.
Białostoccy urzędnicy przypominają, że usługa nadania numeru PESEL jest bezpłatna, a w stolicy województwa podlaskiego wnioski w tej sprawie składać będzie można w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego.
W środę (16.03) rozpocznie się rejestracja uchodźców z Ukrainy w polskich urzędach, a stworzony do tego system został już pomyślnie przetestowany - mówił podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Zgodnie z ustawą o pomocy uchodźcom, obywatele Ukrainy dostaną numer PESEL i prawo do opieki ze strony państwa.
Już ponad 1500 uchodźców z Ukrainy skorzystało z pomocy w białostockim punkcie informacyjnym na dworcu kolejowym.
Polacy z wielkim zaangażowaniem zgłaszają chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Wiele osób zapewnia nie tylko żywność, ubrania, niezbędne do życia przedmioty, ale również schronienie. Polskie Towarzystwo Terapii EMDR przygotowało poradnik dla osób, które chcą przyjąć pod swój dach rodziny zza wschodniej granicy.