Radio Białystok | Wiadomości | "Fasty moje życie" - nowa wystawa w Galerii Sleńdzińskich
Obrusy, ubrania, wzorniki materiałów, zdjęcia i gazety - to pamiątki po największym przedsiębiorstwie w powojennej historii Białegostoku. Wystawę "Fasty moje życie" możemy oglądać od piątku (11.03) od 18:00 na wystawie w Galerii Sleńdzinskich przy ul. Legionowej w Białymstoku.
Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty działały przez pół wieku i były trzecią co do wielkości fabryką włókienniczą w powojennej Polsce. Z fabryki zostało niewiele - mówi jedna z autorek wystawy Magdalena Godlewska-Siwerska.
W Fastach powstawało rocznie kilkaset wzorów tkanin na płaszcze, pościele czy sukienki. Prządki i tkaczki zwane Szpulkami przyjeżdżały do pracy z okolicznych miejscowości. W fabryce była m.in. biblioteka, przychodnie lekarskie i sklepy - opowiada projektantka Barbara Kapuścińska.
Wystawę oglądać można w Galerii Sleńdzinskich przez miesiąc. Organizatorzy chcą zabezpieczyć materiały pokazywane na ekspozycji, by w przyszłości stworzyć muzeum białostockiego włókiennictwa i mody.
Białystok zawdzięcza swoją pozycję jednego z większych miast wschodniej Polski przemysłowi włókienniczemu, który rozwijał się tu najintensywniej w XIX wieku. Dzięki koniunkturze na rynku powstały tu duże fabryki włókiennicze. To były bardzo malownicze obiekty i świadectwo swoich czasów.
To była wyjątkowa okazja, by poznać ważną część przemysłowej historii Białegostoku. Fundacja DOM i Stowarzyszenie Widok zorganizowały spacer po Fastach. Losy trzeciej co do wielkości fabryki włókienniczej w PRL-u wspominali między innymi byli pracownicy zakładu.
Kolorowe trójkąty, z których wyłaniają się stylizowane zwierzęta i drzewa będą zdobić betonowy mur oporowy w parku przemysłowym przy ulicy Aksamitnej w Białymstoku.