Radio Białystok | Wiadomości | Do Polski trafiło ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy - wielu chce uczyć się języka polskiego
Około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy trafiło do naszego kraju. Wielu z nich już chce uczyć się języka polskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ale jak zacząć? To pytanie stawiają sobie też Polacy, którzy na różne sposoby próbują uczyć uchodźców naszego języka, choć niekoniecznie sami mają wykształcenie polonistyczne. Swoim doświadczeniem dzielą się teraz na warsztatach filologowie z Uniwersytetu w Białymstoku i lektorzy szkoły Pollando.
Znajomość polskiego będzie niezbędna uchodźcom do samodzielnego funkcjonowania w naszym kraju. Aby te osoby choćby w minimalnym stopniu odzyskały swoje życie, by mogły samodzielnie robić zakupy, zapytać o drogę, korzystać z bankomatu czy szukać pracy i iść na studia
- podkreśla językoznawca Konrad Szamryk.
Ważne, by uchodźcy na początek osłuchali się z językiem polskim, dużą rolę może odegrać więc np. słuchanie radia, ale kluczowy będzie wybór odpowiedniego podręcznika z nagraniami np. z serii "Krok po kroku".
- Materiały do nauki języka polskiego z serii Fundacji Linguae Mundi są dostępne za damo w Internecie - dodaje Konrad Szamryk.
W poniedziałek (14.03 o 20:00) odbędzie się druga edycja bezpłatnych warsztatów online "Jak zacząć uczyć uchodźców z Ukrainy języka polskiego?", które organizują filologowie z Uniwersytetu w Białymstoku i lektorzy szkoły Pollando.
To sejneński Ośrodek Pogranicze. Będzie to m.in. spokojne miejsce do pracy, zakwaterowanie i stypendium w wysokości 1000 euro.
Polacy z wielkim zaangażowaniem zgłaszają chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Wiele osób zapewnia nie tylko żywność, ubrania, niezbędne do życia przedmioty, ale również schronienie. Polskie Towarzystwo Terapii EMDR przygotowało poradnik dla osób, które chcą przyjąć pod swój dach rodziny zza wschodniej granicy.
Około 20 dzieci ukraińskich uczy się w białostockich szkołach – wynika z danych magistratu. Z myślą o dużo większej grupie dzieci z Ukrainy, w placówkach edukacyjnych Białystok może utworzyć oddziały przygotowawcze wdrażające do polskiego systemu edukacji. Rodzicom, którzy chcą dzieci zapisać do szkoły, może pomóc tłumacz.