Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki szpital kliniczny ogłosił zbiórkę pieniędzy na sprzęt dla szpitala we Lwowie
W ukraińskich szpitalach brakuje leków i sprzętu. Chorzy mają utrudniony dostęp do leczenia. Z prośbą o pomoc do Polski zwróciła się Klinika Kardiochirurgii we Lwowie.
Klinika Kardiochirurgii we Lwowie to obecnie jedyna działająca klinika kardiochirurgiczna na Ukrainie. Szpital we Lwowie stał się też teraz drugim najważniejszym szpitalem wojskowym, do którego będą trafiać ranni.
Zbiórkę pieniędzy dla tej placówki rozpoczął białostocki szpital kliniczny.
Jak mówi kierownik Kliniki Kardiochirurgii w USK prof. Tomasz Hirnle, o pomoc zwrócił się prof. Lubomir Kulyk ze Lwowa. Przekazał listę ze sprzętem, którego jego klinika pilnie potrzebuje. Jest na niej między innymi płuco-serce, ale też inny specjalistyczny sprzęt wart kilka milionów złotych.
Kupiony sprzęt medyczny trafi do szpitala w Rzeszowie, skąd zorganizowany jest już jego transport do Lwowa.
W Białymstoku pieniądze można wpłacać na działające przy Klinice Kardiochirurgii USK "Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii".
Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii
52 1020 1332 0000 1302 0905 8233
Z dopiskiem "Pomoc dla Lwowa"
Zbiórka koordynowana jest przez Stowarzyszenie Klub Kardiochirurgów Polskich. To najstarsza polska organizacja skupiająca kardiochirurgów z 38 ośrodków w Polsce, ale także członków honorowych zza granicy m.in. z Lwowa.
Stowarzyszenie "Ku dobrej nadziei", Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos", Bank Żywności, Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" - to tylko niektóre podlaskie organizacje, które włączyły się w pomoc obywatelom Ukrainy.
Pomagają - grając. Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku organizują koncerty, z których dochód będzie przeznaczony na rzecz uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
Białoruska mniejszość narodowa w Polsce i Białorusini mieszkający w Polsce, będący obywatelami Republiki Białoruś, sprzeciwiają się agresji na Ukrainę.
Pomagamy Ukraińcom, jak umiemy, ale trzeba mieć świadomość, że to dopiero początek, bo potrzebna jest pomoc długofalowa. Pomagam dziś, ale też myślę dalej, perspektywicznie. Daję mieszkanie, ale na jak długo? - zaznacza ks. Jerzy Sęczek.
Od tygodnia cała Ukraina bohatersko stawia czoła najeźdźcom. Liczne ataki ze strony wojsk rosyjskich mają znamiona ludobójstwa, wierzę, że nie pozostaną one bezkarne i ich sprawcy odpowiedzą za nie przed międzynarodowymi trybunałami - powiedział w środę (02.03) w orędziu prezydent Andrzej Duda.
W placówkach w całym kraju jest już około 50 onkologicznych małych pacjentów. Ogólnopolską akcję opieki nad Ukraińcami koordynuje Centralny Szpital Kliniczny w Łodzi. Przyłączyły się do niej wszystkie kliniki onkologii dziecięcej i kilka fundacji.
Społeczność na Podlasiu aktywnie pomaga walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie.
Pierwsi pacjenci z ogarniętej wojną Ukrainy dotrą do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jak mówi dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska, będą to dzieci chore onkologicznie.