Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsi uchodźcy z Ukrainy przyjechali na Podlasie
Podlaskie samorządy i osoby prywatne angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dwanaście osób mieszka już w gminie Michałowo w mieszkaniach komunalnych i u indywidualnych osób.
Kobiety z dziećmi trafiły też do prywatnego domu w Choroszczy. Jak mówi wolontariuszka współpracująca z Fundacją Polza - Maria Zubenko: "to trzy kobiety i siedmioro dzieci; właścicielka domu była nieco zaskoczona, tak dużą liczbą osób, ale oczywiście przyjęła je wszystkie".
Te osoby - jak podkreśla Maria Zubenko - są tam bezpieczne, ale docelowo przynajmniej część z nich będzie mieszkać w innym miejscu, by każdy miał swoje łóżko, a dzieci własny kąt. Ważne jest jednak to - jak dodaje, że teraz mają dach nad głową, jedzenie i możliwość wykąpania się.
Białostoczanie założyli grupę na Facebooku, gdzie wymieniają się informacjami kto i jak może pomóc, głównie jeśli chodzi o mieszkania.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zadeklarował, że miasto może przyjmować uchodźców do hotelu BOSiR. Wcześniej mówił, że na początku miasto może uruchomić ponad 80 miejsc, ale docelowo może przyjąć ponad 5,7 tys. osób.
W Podlaskiem punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy działa na dworcu PKP w Białymstoku od soboty; punkt organizuje Podlaski Urząd Wojewódzki. Jak poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, po rozmowach z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, punkt będzie działał całodobowo, a nie od 8 do 16. "Mogą przyjeżdżać uchodźcy o każdej porze i muszą mieć te informacje" - powiedział. Dodał, że zadeklarował też, iż w punkcie mogą dyżurować pracownicy białostockiego magistratu.
Pierwszy transport z darami dla cywilów i wojska na Ukrainie wyruszył w niedzielę (27.02) z Białegostoku do Lwowa. Artykuły pierwszej pomocy, leki, koce i żywność przewozi siedem dużych aut, w tym busy.
Wszystkie organizacje, samorządy, ale też osoby prywatne, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy, mogą zgłaszać się do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - przekazał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Podlaskie kościoły włączają się w ogólnopolską akcję pomocy Ukrainie i jej mieszkańcom doświadczonym agresją ze strony Rosji.
Potrzebne są m.in. lekarstwa, środki higieniczne, jedzenie z długim terminem spożycia i bielizna. Zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy rozpoczynają białostoccy harcerze.