Radio Białystok | Wiadomości | SG: ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 20 osób
Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 20 osób - przekazała w piątek (25.02) Straż Graniczna.
Wśród zatrzymanych nielegalnych migrantów byli obywatele Iranu, Syrii i Jemenu.
- W dniu 24.02 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 20 cudzoziemców. Wszyscy zostali zatrzymani na odcinku ochranianym przez PSG Mielnik. To obywatele Iranu, Syrii i Jemenu. Od początku roku na odcinku granicy z Białorusią było 1476 prób nielegalnego przedostania się do Polski - napisała na Twitterze Straż Graniczna.
W dn.24.02 na terytorium????????próbowało nielegalnie przedostać się z????????20 cudzoziemców.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 25, 2022
Wszyscy zostali zatrzymani na odcinku ochranianym przez #PSGMielnik. To ob.Iranu, Syrii i Jemenu.
Od początku roku na odcinku granicy z Białorusią było 1476 prób nielegalnego przedostania się do???????? pic.twitter.com/4en5KYqXNy
Od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali prawie 1,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób.
Od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.
Z projektu rozporządzenia MSWiA opublikowanego w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że zakaz przebywania przy granicy z Białorusią zostanie przedłużony do 30 czerwca 2022 r.
Do 8 lat więzienia grozi Białorusinowi, który pomagał obywatelom Syrii w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią, który obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku, będzie przedłużony do 30 czerwca - wynika z projektu rozporządzenia MSWiA opublikowanego w środę (23.02) na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
W okolicach miejscowości Topiło w trudno dostępnym i podmokłym miejscu w Puszczy Białowieskiej w poniedziałek (21.02) po południu odnaleziono zwłoki mężczyzny - podał rzecznik podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa. Postępowanie ma wyjaśnić czy jest to ciało cudzoziemca, który wcześniej przekroczył polsko-białoruską granicę.
Nielegalnych prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy nie ma tak dużo jak jeszcze kilka tygodni temu, ale sytuacja nie jest jeszcze opanowana. W rozwiązaniu sytuacji ma pomóc budowana zapora, choć w niektórych kręgach ta inwestycja wzbudza kontrowersje.
"Polska granica to jest świętość. Ten, który nie potrafi obronić swojej granicy, naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i pokazuje swoją słabość" - mówił w środę (16.02) premier Mateusz Morawiecki przy polsko-białoruskiej granicy.
Na granicy polsko-białoruskiej rozpoczęła się budowa bariery. "Cała długość bariery będzie wynosić 186 kilometrów. Teraz budowane jest około 20 kilometrów równocześnie" - podkreśliła rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.