Radio Białystok | Wiadomości | PB i UMB podpisały porozumienie o współpracy
Politechnika Białostocka stworzy wirtualny kampus, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomi nowy kierunek – bioinformatykę.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Obie uczenie podpisały umowę o bezterminowej współpracy, dzięki której wspólnie będą mogły kształcić nowych specjalistów. By się rozwijać, potrzebujemy interdyscyplinarnego podejścia – mówi rektor Politechniki Białostockiej profesor Marta Kosior-Kazberuk. Dodaje, że nauki inżynieryjno-techniczne potrzebują szerokiego podejścia, między innymi medycznego, bo wtedy powstają przełomowe innowacje.
Dlatego w ciągu najbliższych trzech lat na Politechnice Białostockiej powstanie wirtualny kampus, czyli platforma wymiany wiedzy z dziedzin technicznych i medycyny. W ten sposób studenci bioinżynierii na PB zyskają dostęp do wirtualnych procedur medycznych, bo obecnie z powodów prawnych nie mogą mieć kontaktu z rzeczywistymi pacjentami.
Z kolei Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przymierza się do uruchomienia nowego kierunku kształcenia – bioinformatyki. Poszukujemy zapaleńców, którzy odnajdują się w dziedzinach technicznych i w medycynie, bo bioinformatyka to bardziej programowanie, które później zaowocuje stworzeniem lepszych, bardziej dopasowanych metod leczenia – mówi prorektor do spraw kształcenia UMB profesor Adrian Chabowski.
Prorektor do spraw rozwoju UMB, profesor Marcin Moniuszko dodaje, że kolejnym celem współpracy jest stworzenie w regionie centrum sztucznej inteligencji w medycynie. Pracujemy nad medycyną spersonalizowaną – mówi prof. Moniuszko.
Obie uczelnie już od dawna doraźnie współpracują przy różnych projektach. Jednym z najbardziej znanych jest wspólne badanie nad wykorzystaniem właściwości leczniczych grzybów w medycynie. Podpisane w Białymstoku porozumienie o współpracy, ma jeszcze bardziej uprościć wymianę naukową.
Komercjalizacji najlepszych pomysłów naukowych z białostockich uczelni, nawiązaniu współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami, a także stworzeniu bazy danych o potencjale naukowym i badawczym uczelni - będzie służył projekt Politechniki Białostockiej, który zainaugurowano w piątek (19.03).
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie współpracował z kanadyjskim instytutem badawczym zajmującym się m.in. rekonstrukcją twarzy.
Ma to zapewnić lepsze i szybsze wyniki ważnych badań.