Radio Białystok | Wiadomości | UMB nawiązał współpracę z kanadyjską uczelnią
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie współpracował z kanadyjskim instytutem badawczym zajmującym się m.in. rekonstrukcją twarzy.
Dzięki zawartej umowie będą wspólne projekty badawcze, a także szkolenia zawodowe dotyczące nowoczesnych sposobów leczenia pacjentów. Chodzi o pomoc osobom, które od urodzenia mają zniekształcenia głowy lub takie problemy pojawiły się w wyniku leczenia chorób nowotworowych. Naukowcy z kanadyjskiego instytutu opracowali wiele innowacyjnych metod rekonstrukcyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i narzędzi cyfrowych.
Podpisana umowa ma zapewnić studentom oraz pracownikom UMB odbycie staży i praktyk w zagranicznych placówkach.
Uczelnia współpracuje już z 55 zagranicznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i szpitalami na całym świecie.
Jak zakażenie koronawirusem wpłynęło na zdrowie fizyczne, ale też psychikę i zachowania społeczne mieszkańców Białegostoku badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku w ramach rozpoczętego kilkuletniego projektu.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest 9 najlepszą uczelnią wyższą w Polsce - tak wynika z badań przeprowadzonych przez SCImago Institutions Rankings.
Dziewięciu naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dostało nagrody ministra zdrowia. W piątek (18.12) wręczył je im rektor uczelni profesor Adam Krętowski.
Dziesięcioro naukowców z podlaskich uczelni znalazło się na prestiżowej liście TOP 2% przygotowywanej przez amerykański Uniwersytet Stanforda. To grupa najczęściej na świecie cytowanych badaczy.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali własny, autorski, genetyczny test do diagnostyki koronawiursa; komercyjnie na rynku ma być dostępny w połowie 2022 roku - poinformowano w środę (2.12) na konferencji prasowej online na UMB.