Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie bliżej współpracował z Siecią Badawczą Łukasiewicz
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zacieśnia współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz. Głównym obszarem działania ma być wykorzystywanie sztucznej inteligencji w medycynie, a także innych projektów badawczo rozwojowych i wdrożeń w obszarze biotechnologii i bioinżynierii.
Naukowcy Łukasiewicza od lat realizują liczne projekty mające poprawić leczenie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Z kolei Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest liderem w biobankowaniu. Jednym z ostatnich osiągnieć uczelni jest stworzenie unikalnej w Europie bazy zawierającej wyniki analizy całego genomu kilkuset pacjentów z chorobami onkologicznymi i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Dzięki zebranym danym w przyszłości możliwe będzie wpracowanie nowych metod terapeutycznych.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku przygotowały zajęcia dla uczniów szkół średnich, którzy chcą się przygotować do matury i dokształcić z przedmiotów takich jak chemia, biologia, historia i WOS. Trwają zapisy, zajęcia zaczną się jeszcze w styczniu.
Skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci potrzebujący natychmiastowej pomocy. Trzy specjalistyczne ambulanse kupiło białostockie pogotowie ratunkowe.
"Dla wirusa nie ma granic, na pewno Omikron będzie i prognozy nie są optymistyczne. Przy tym poziomie zaszczepienia, który mamy, wydaje się, że zakażeń będzie bardzo dużo. Optymistyczne jest to, że specjaliści cały czas pracują nad dostosowaniem szczepionek właśnie do tych nowych wariantów" - mówi prof. Joanna Zajkowska.