Radio Białystok | Wiadomości | Rzeczniczka SG: Ranna funkcjonariuszka skierowana na zabieg do szpitala w Białymstoku
Ranna na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariuszka została skierowana do szpitala w Białymstoku. Prawdopodobnie przejdzie zabieg chirurgiczny nosa, gdy tylko pozwoli na to jej stan. Jeśli będzie taka potrzeba, mamy fundację, która wesprze jej dodatkowe leczenie i rehabilitację - powiedziała w poniedziałek (10.01) rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Funkcjonariuszka Straży Granicznej została ranna w niedzielę ( tuż po północy, gdy w okolicach Czeremchy grupa migrantów szturmowała polsko-białoruską granicę. W kierunku funkcjonariuszy poleciały petardy hukowe, jedna z nich zraniła kobietę.
"Funkcjonariuszka w trybie pilnym trafiła do szpitala w Hajnówce. Została już niego wypisana i zgodnie z zaleceniem lekarzy zgłosiła się do kliniki w Białymstoku" - powiedziała w poniedziałek por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Dodała, że prawdopodobnie konieczny będzie zabieg chirurgiczny.
SG przekazała, że funkcjonariuszka pełni służbę już od sześciu lat. Trudno w tej chwili powiedzieć, ile potrwa jej powrót do zdrowia i kiedy będzie mogła wrócić do służby - dodano.
Z badań wynika, że ma pękniecie kości nosowej, które można będzie operować dopiero, gdy zejdzie opuchlizna. Ma też umówioną konsultację z ortopedą w sprawie kontuzji barku, której także się nabawiła w trakcie tej interwencji
- powiedziała major Katarzyna Zdanowicz z podlaskiej Straży Granicznej.
Por. Anna Michalska zadeklarowała, że ranna strażniczka graniczna nie zostanie bez pomocy.
To nie pierwszy raz, gdy funkcjonariusze Straży Granicznej doznali poważnych obrażeń na służbie. Jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu migracyjnego zdarzały się przypadki, że - na przykład - przemytnicy taranowali nasze samochody i jadący w nich funkcjonariusze wymagali operacyjnego leczenia i długiej rehabilitacji. Mamy fundacje, które wspomagają ich w takich sytuacjach
- dodała porucznik.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.