Radio Białystok | Wiadomości | Abp Guzdek w homilii w czasie pasterki o sytuacji na granicy z Białorusią: konieczne opamiętanie i dialog
Pasterce w białostockiej katedrze przewodniczył arcybiskup metropolita białostocki Józef Guzdek. W swojej homilii poruszył m.in. temat sytuacji na granicy z Białorusią.
Abp Józef Guzdek w homilii mówił przede wszystkim o zaufaniu.
Boże Narodzenie jest znakiem niezwykłego zaufania Boga do ludzi (...). Z tego wydarzenia płynie niezwykle ważne przesłanie - zaufaj Bogu i ludziom, naśladuj Boga i buduj na zaufaniu, wszak to najpewniejszy fundament każdej wspólnoty: małżeńskiej i rodzinnej, wspólnoty pracy i służby - podkreślał abp Guzdek.
Abp Guzdek, metropolita białostocki i administrator apostolski ordynariatu polowego WP, podkreślał w homilii, że bez wzajemnego zaufania nie sposób budować wspólnotę religijną, narodową i państwową. Mówił, że jest ono również niezbędne w budowaniu poprawnych, przyjaznych relacji międzynarodowych:
"Podejrzliwość jest często początkiem sporów, tych wielkich i małych" - powiedział arcybiskup, nawiązując do postaci króla Heroda, którego określił mianem "mistrza nieufności i chorobliwej podejrzliwości". Podkreślał, że w wymiarze wspólnoty narodowej podejrzliwość jest "zarzewiem sporów i niesnasek, wzajemnych oskarżeń i pomówień".
Ona burzy harmonijną współpracę dla dobra naszej ojczyzny, a w skali międzynarodowej brak zaufania prowadzi do nasilenia zbrojeń, eskalacji konfliktów i wybuchu wojen. Kościół nieustannie wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do budowania lepszej przyszłości na fundamencie wzajemnego zaufania. Dziś, gdy na granicy wschodniej naszego państwa doświadczamy głębokiego kryzysu, konieczne są opamiętanie i wzajemny dialog, aby odbudować zaufanie, dobrosąsiedzkie relacje, w trosce o dobro polskiego i białoruskiego narodu
- mówił metropolita białostocki i apelował, by czynić wszystko, co służy ratowaniu "każdego wspólnego dobra".
Nieustannie pokonujmy wszelkie przeciwności z nadzieją na lepszą przyszłość. Zaufanie, solidarność i odpowiedzialność, to trzy filary, na których można budować dziś i jutro każdej wspólnoty (...). W tę świętą noc życzmy sobie nawzajem, abyśmy byli ludźmi zaufania, nie pozwólmy zasiewać w naszych umysłach i sercach podejrzliwości i nieufności. Niech przestrzeń kościołów będzie szkołą wzajemnego zaufania oraz miejscem i przestrzenią otwartą dla wszystkich, bez podziałów i wykluczenia. Tu wszyscy jesteśmy równi, jako dzieci tego samego ojca, jako bracia i siostry Jezusa, który narodził się w Betlejem - dodał abp Guzdek.
Metropolita białostocki prosił o modlitwę, by w Polsce było "więcej wyciszenia i przyjaznego dialogu". Na początku nabożeństwa podkreślał, że modlitwa jest dzisiaj niezwykle ważna. "Modlitwa przemienia ludzkie umysły" - powiedział i dodał, że przy granicy, która jest strzeżona przez żołnierzy, Straż Graniczną i policję, ponad 25 kapelanów odprawia msze święte i towarzyszy tym, "którzy - tak jak kiedyś pasterze w Betlejem - czuwają, oni też chcą spotkać Nowonarodzonego".