Radio Białystok | Wiadomości | Kłopoty firm z branży hotelowo-gastronomicznej
Przedstawiciele branży hotelowej, gastronomicznej i organizatorzy imprez z niepokojem patrzą na najbliższe tygodnie. Wszystko z powodu pandemii i przez sytuację na polsko-białoruskiej granicy.
Pandemia i sytuacja przy granicy powoduje kłopoty w branży
Zwykle koniec roku oznaczał duże obroty i nie mniejsze zyski w branży hotelowej. Intensywny ruch turystyczny związany ze świętami Bożego Narodzenia, imprezą sylwestrową i Nowym Rokiem stoi pod dużym znakiem zapytania.
Podobnie jest w branży gastronomicznej. Wszystko z powodu pandemii i przez sytuację na granicy.
- Mniejszą aktywność turystów widać już teraz - mówi Jacek Łasiewicki - mieszkaniec Supraśla, właściciel restauracji i klubu muzycznego.
W niektórych hotelach zakwaterowani są policjanci, którzy pracują na polsko-białoruskiej granicy. Nie każdy hotelarz jednak może na tym zarobić.
Natomiast Hotel Warszawa w Augustowie przymierza się do organizacji pobytów noworoczno-sylwestrowych.
- Jesteśmy gotowi, ale jak to ostatecznie będzie, nie wie nikt - mówi właściciel augustowskiego hotelu Andrzej Burkiewicz.
Branża gastronomiczna ma podobne problemy, w porównaniu z poprzednimi latami spadła liczba zamówień na catering podczas zakładowych wigilii.
Pożyczki dla firm z terenów przygranicznych
Mikro-, małe i średnie podlaskie firmy z terenu przy granicy z Białorusią, który do 30 listopada był objęty stanem wyjątkowym, a od 1 grudnia czasowym zakazem przebywania, mogą się starać o pożyczkę do 100 tys. zł. Wnioski można składać do Podlaskiego Funduszu Rozwoju.
- Wsparcie można uzyskać do 100 tys. zł i jest ono przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności firmy. Oprocentowanie pożyczki jest zmienne na warunkach rynkowych - wynosi od 1,24 proc. dla pożyczki płynnościowej. PFR przewiduje brak prowizji i karencję w spłacie kapitału do sześciu miesięcy - poinformował fundusz.
Prezes Podlaskiego Funduszu Rozwoju Artur Duda powiedział, że firmy mogą się starać o pożyczkę przez cały czas obowiązywania obecnych przepisów, które od 1 grudnia zastąpiły wcześniejsze o stanie wyjątkowym, i do 30 dni po zakończeniu ich obowiązywania.
Pieniądze z pożyczki firma może przeznaczyć na bieżącą działalność, bieżące wydatki. Nie jest wymagany wkład własny. Pożyczkę należy spłacić w terminie do sześciu lat (do 72 miesięcy).