Radio Białystok | Wiadomości | Policja: Opustoszałe obozowiska pod Kuźnicą następstwem zdecydowanej postawy polskich służb
Podlaska policja udostępniła na Twitterze nagranie z opustoszałego obozowiska pod Kuźnicą przy granicy polsko-białoruskiej. Jak podała policja, to następstwo zdecydowanej postawy polskich służb.
Na nagraniu udostępnionym w piątek (19.11) przez podlaską policję widać zdjęcia z góry opustoszałego miejsca wzdłuż granicy w rejonie przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi. Nie przebywają tam żadni ludzie, nie palą się ogniska. Widać stosy drewna, pozostałości po szałasach. Po białoruskiej stronie idą dwie umundurowane osoby. Również po polskiej stronie widać funkcjonariuszy i samochód służb mundurowych patrolujący teren w rejonie ogrodzenia.
Opustoszałe obozowiska pod Kuźnicą następstwem zdecydowanej postawy polskich służb.@Straz_Graniczna
— podlaska Policja (@podlaskaPolicja) November 19, 2021
@PolskaPolicja
pic.twitter.com/Y2dKEZlrTQ
Obozowiska z ludźmi zepchniętymi na linię granicy przez służby białoruskie opustoszały. W tych miejscach jest spokojnie, ale służby polskie cały czas czuwają.
— Polska Policja ???????? (@PolskaPolicja) November 19, 2021
Może to oznaczać, że dotychczasowe działania polskich służb na granicy są skuteczne.#NaGranicy
#POMAGAMYiCHRONIMY
pic.twitter.com/ernZ9h5lZJ
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.