Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Ubogich - organizacje z Białegostoku pomagają potrzebującym
Potrzebujących z roku na rok przybywa, a ten dzień jest po to, by zwrócić uwagę, że są oni wśród nas. W niedzielę (14.11) przypada Światowy Dzień Ubogich, a w promowanie przesłania papieża Franciszka włączyły się m.in. białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" i Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jednym z działań Stowarzyszenia "Droga" w Białymstoku jest wydawanie żywności. Z roku na rok to się zwiększa. W 2020 roku było to 65 tys. kg i prawie 76 tys. wydań, a w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku to ponad 110 tys. kg i ponad 92 tys. wydań. Jak mówi koordynator Centrum Darów - Marta Daniszewka:
Jednym z powodów tego wzrostu jest pandemia, zauważamy wśród potrzebujących wiele osób starszych. Rozdajemy żywność, którą odbieramy ze sklepów, a także, którą przynoszą do nas osoby indywidualne - informuje Marta Daniszewska.
Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest w niedzielę między 13 a 19 listopada. Ustanowił go w 2016 r. papież Franciszek. W tegorocznym orędziu zaapelował on, by nie czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi.
Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach, gdzie czasem się chowają, w schroniskach i w centrach przyjęć - napisał papież Franciszek.
Ale - jak mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej - ksiądz Jerzy Sęczek: "to orędzie jest też po to, abyśmy zobaczyli, że ubodzy są też wśród nas, a ideą tego dnia jest to, by ich zauważyć i wyjść do nich z pomocą".
Dlatego też np. ofiary z dzisiejszej tacy w Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku w Dojlidach (przy ul. ks. S. Suchowolca) przeznaczone będą na przygotowanie paczek żywnościowych dla potrzebujących.
Niepokojąca sytuacja w naszym bliskim sąsiedztwie - na granicy z Białorusią, do tego rozpędzona czwarta fala pandemii - coraz więcej ludzi choruje i trafia do szpitali. Jak z tym żyć, jak sobie z tym radzić?
Ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski - dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej opowiada o formach niesienia pomocy osobom w związku z kryzysem na granicy polsko - białoruskiej.
"My jesteśmy do tego, żeby nieść pomoc człowiekowi, który jest zziębnięty, głodny, wyczerpany, ale pomoc musi być mądra" - mówi ks. Jerzy Sęczek.
Za nami już kilka mroźnych nocy. Noclegownie i ogrzewalnie mają coraz więcej gości.