Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej poprzez filmy popularyzuje dawne tradycje i zwyczaje
To sposób na popularyzację dawnych tradycji, zwyczajów ludowych ale też prezentacja pracy muzealników. Na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oglądać możemy 17 filmów krótkometrażowych, które przybliżają to, czym zajmuje się podbiałostocki skansen.
Widzowie mogą przyjrzeć się drewnianej architekturze Podlasia, mogą zajrzeć do pracowni konserwatorskiej i magazynów by dowiedzieć się, co sprawia, że przedmiot staje się eksponatem i jak zabezpieczyć go przed zniszczeniem.
To również wirtualny spacer po zabytkowych wnętrzach chałup, stodół i spichlerzy. Możemy posłuchać o dawnym leśnictwie, rybołówstwie i pszczelarstwie.
Są też filmy przypominające dawne obrzędy poświęcone żniwom, Zielonym Świątkom, Nocy Świętojańskiej, wiosennemu kolędowaniu z konopielką.
Teraz wszystkie filmy zrealizowane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej są też zrozumiałe dla obcokrajowców! Zostały przetłumaczone na język angielski dzięki wsparciu finansowemu "Polskiej Fundacji Narodowej”. W każdym z filmów ścieżkę dźwiękową w języku polskim uzupełniają napisy w języku angielskim, dzięki czemu informacje o kulturze ludowej Podlasia mają szansę trafić do szerokiego grona odbiorców nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Filmy są dostępne na stronie internetowej www.skansen.bialystok/en/films.
"Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki" – to efekt warsztatów śpiewaczych, na których przypominano sobie pieśni śpiewane przy trumnie zmarłego.
Kompot z rajskich jabłuszek, udziec z pieca chlebowego, sok z kiszonego buraka, szczupak z angielki i szpikowany udziec z dzika - to lokalne przysmaki z woj. podlaskiego, które zdobyły wyróżnienia regionalne podczas ogólnopolskich targów "Nasze regionalne dziedzictwo - Smaki Regionów" w Poznaniu.
To impreza, która co roku cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockich Jurowcach w niedzielę (12.09) odbył się festyn Smaki Podlasia.
Zgodnie z tradycją ludową wieniec dożynkowy to forma podziękowania za zebrane plony i urodzaj. Zwykle miewał kształt wielkiej korony lub koła. I do tej formy nawiązuje wieniec z kolonii Boćki, który będzie reprezentował Województwo Podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Cieszą oko, zachwycają kolorystyką, precyzją wykonania - dywany, kilimy, stroje ludowe z tkanymi motywami oglądać możemy w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Podleśnej.