Radio Białystok | Wiadomości | Tykocin Pomnikiem Historii
To niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Tykocin jest czwartym Pomnikiem Historii w województwie podlaskim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tytuł miejscowość otrzymała od prezydenta w kwietniu. W czwartek (21.10) w południe w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy okolicznościowe tablice gospodarzom obiektów wpisanych na listę pomników - w tym m.in. burmistrzowi Tykocina.
Za Pomnik Historii uznano część Tykocina ograniczoną od północy rzeką Narew a od południa ulicami: Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry. Od wschodu z kolei teren zabytkowego miasta ogranicza cmentarz rzymskokatolicki, a w od zachodu cmentarz żydowski.
W całej Polsce jest ponad 100 obiektów z tytułem Pomnika Historii. To m.in. rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Stocznia Gdańska, Jasna Góra w Częstochowie czy Stare i Nowe Miasto w Toruniu, a w Podlaskiem Kanał Augustowski, kościół św. Rocha w Białymstoku oraz meczety i mizary w Kruszynianach i Bohonikach.
Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Tykocinie, złożeniem kwiatów i modlitwą w miejscu pamięci w lesie koło Łopuchowa uczczono w środę 80. rocznicę mordu około dwóch tysięcy Żydów z Tykocina. 25 i 26 sierpnia 1941 r. zostali oni rozstrzelani przez hitlerowców.
To część obchodów zbliżającej się 80. rocznicy zagłady żydowskiej społeczności Tykocina. Ok. 50 osób wzięło udział w akcji sprzątania Lasu Łopuchowskiego.
To niezwykle prestiżowe wyróżnienie, które podkreśla wyjątkowość zabytku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał rozporządzenie ws. uznania Tykocina za Pomnik Historii. Chodzi o historyczny zespół miasta.