Radio Białystok | Wiadomości | Archeolodzy prowadzą wykopaliska w miejscowości Grodzisk - dawniej mieszkali tam Jaćwingowie
M.in. przęśliki, bransoletka z brązu czy szydła - to kolejne artefakty znalezione w gminie Suchowola. Archeolodzy prowadzą tam prace wykopaliskowe na dawnym grodzisku w miejscowości Grodzisk. Ziemie te zamieszkiwali dawniej Jaćwingowie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
- Przekopaliśmy ledwie jeden procent grodziska, ale natrafiliśmy na resztki budynku z XVIII wieku najprawdopodobniej, a pod nimi niezniszczone warstwy XII, XIII-wieczne osadnicze z materiałem typowym wczesno-średiowiecznym - zabytkowym. Ceramika sugeruje, że pochodzą one z drugiej połowy XIII wieku - mówi archeolog Aleksander Piasecki z Muzeum Podlaskiego.
Podczas wcześniejszych prac w ubiegłym roku na Grodzisku natrafiono na jeszcze starsze artefakty.
- Były to przedmioty z połowy X wieku, co sugeruje, że gród ten powstał w około połowie X wieku - może wcześniej - a przestał funkcjonować dokładnie pod koniec XIII wieku. Później był ten epizod XVIII-wieczny - dodaje Aleksander Piasecki.
Jak mówi burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, jest to kolejny etap poznawania historii tych ziem, w który gmina jest zaangażowana. Burmistrz wskazuje także na ogromne walory poznawcze, edukacyjne i promocyjne tych terenów.
Władze Suchowoli na prowadzone wykopaliska przeznaczyły 20 tys. zł. Prace w Grodzisku potrwają jeszcze tydzień.
Wstrzymana jest część prac przy budowie drogi powiatowej Porosły - Krupniki. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Białymstoku drogowcy znaleźli fragmenty - prawdopodobnie ludzkich kości.
Rozpoczęły się prace interwencyjne archeologów w wykopie, w którym zostały odsłonięte fundamenty jednej ze ścian kamienicy rezydencji Radziwiłłów w Orli.
Wyeksponowanie fragmentów najciekawszych odkryć archeologicznych zakłada tzw. projekt zamienny zagospodarowania Starego Rynku w Łomży.