Radio Białystok | Wiadomości | Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów - przypominają specjaliści
Profilaktyka i badania - to najskuteczniejsze sposoby w walce z nowotworami - podkreślają specjaliści w Światowym Dniu Przerzutowego Raka Jelita Grubego. W Polsce ten dzień obchodzimy po raz pierwszy.
Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Tymczasem eksperci przypominają, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może być całkowicie wyleczony.
"Im wcześniej rozpoznamy chorobę nowotworową, tym większe szanse na wyleczenie chorego, albo jak najdłuższe przedłużenie jego życia" – podkreśla specjalista radioterapii onkologicznej z Białostockiego Centrum Onkologii Dominika Hempel.
"Każdy taki chory powinien być oceniany przez zespół wielodyscyplinarny, w tym radioterapeutę, gdyż nawet u chorych z przerzutami ta metoda ma swoje zastosowanie. Powinniśmy myśleć o radioterapii, kiedy są przerzuty do kości, do płuc, do ośrodkowego układu mózgowego (…). W przypadku zaawansowanego raka odbytnicy, nawet z przerzutami, na przykład do wątroby, często stosujemy radioterapię, potem operację ogniska pierwotnego i operację zmian przerzutowych w wątrobie" - mówi doktor Hempel.
Liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w naszym kraju wynosi około 19 tysięcy, co oznacza, że Polska należy do krajów o najwyższej liczbie zachorowań w całej Europie - mówi dr n. med. Piotr Tokajuk, specjalista onkologii klinicznej z oddziału onkologii klinicznej im. dr E. Pileckiej z pododdziałem chemioterapii dziennej BCO.
W Polsce rak jelita grubego jest na drugim wśród mężczyzn i na trzecim wśród kobiet miejscu w rankingu zachorowalności na choroby nowotworowe.
Natomiast Pododdział Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego Białostockiego Centrum Onkologii to pierwszy i obecnie jedyny w województwie podlaskim wielodyscyplinarny ośrodek zajmujący się kompleksową diagnostyką i leczeniem pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego.