Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z PB i UMB opatentowali ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego
To krok do wynalezienia leku na nowotwory. Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opatentował ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego.
Z ich badań wynika, że lecznicze właściwości grzyba z Puszczy Białowieskiej mogą w przyszłości pomóc w leczeniu chorób onkologicznych.
- Jest to patent na ekstrakt z Korzeniowca sosnowego, który rośnie m.in. w Puszczy Białowieskiej. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przebadali ten grzyb. Odkryli jego potencjał i zostało to po pierwszych badaniach potwierdzone, że ma wysoką skuteczność w zabijaniu komórek nowotworowych nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek organizmu - mówi rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel.
Opatentowanie ekstraktu z Korzeniowca sosnowego może w przyszłości okazać się przełomowe w wynalezieniu leku na nowotwory.
- Nie możemy mówić, że jest to już lek na raka. Do tego jeszcze wiele lat badań laboratoryjnych i klinicznych zanim uzyskamy taki lek, ale na pewno ten Korzeniowiec sosnowy i ten patent to jest ogromny kroku ku temu, by w przyszłości był to lek na raka. Ma potencjał w przyszłym leczeniu nowotworu jelita grubego - dodaje Marcin Tomkiel.
Sposób otrzymywania ekstraktu z Korzeniowca sosnowego opracował zespół z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.
Dzięki badaniom naukowca z Politechniki Białostockiej jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się prace nad preparatami hamującymi rozwój niektórych nowotworów, malarii i czarnej febry.
Przedstawiciele Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego opowiedzieli podczas konferencji prasowej we wtorek (25.08) o projekcie „Inkubator Innowacyjności 4.0”
Rzadki grzyb występujący w Puszczy Białowieskiej może być cennym składnikiem leku na zgnilca amerykańskiego - groźną chorobę pszczół.