Radio Białystok | Wiadomości | MON podnosi gotowość WOT w związku z sytuacją przy granicy z Białorusią
W związku z sytuacją przy granicy z Białorusią minister obrony Mariusz Błaszczak zarządził podniesienie gotowości WOT. Ochotnicy mają być gotowi do stawienia się w jednostkach w ciągu sześciu godzin - poinformował szef MON na Twitterze.
- W razie potrzeby nawet 23 tys. terytorialsów może w każdej chwili zaangażować się w operację #SilneWsparcie i ochronę granicy. Podjąłem decyzję o zmianie statusu gotowości WOT do natychmiastowego stawiennictwa. Żołnierze pojawią się w jednostkach nawet w 6h po ewentualnym wezwaniu - napisał Błaszczak.
W razie potrzeby nawet 23 tys. @terytorialsi może w każdej chwili zaangażować się w operację #SilneWsparcie i ochronę granicy.Podjąłem decyzję o zmianie statusu gotowości WOT do natychmiastowego stawiennictwa. Żołnierze pojawią się w jednostkach nawet w 6h po ewentualnym wezwaniu pic.twitter.com/U4Tat8vLfi
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) September 9, 2021
Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli operację "Silne Wsparcie" w piątek, 3 września w związku z wprowadzeniem dzień wcześniej na obszarze przygranicznym z Białorusią stanu wyjątkowego. Ich zadaniem jest patrolowanie miejscowości objętych stanem wyjątkowym i wspieranie mieszkańców tych terenów, a także informowanie, co zrobić w sytuacji zagrożenia.
Żołnierze WOT rozpoczęli "Silne Wsparcie" terenów objętych stanem wyjątkowym
Od 3 września dwie brygady OT, rozlokowane w rejonach graniczących z Białorusią, uczestniczą w działaniach na terenie objętym stanem wyjątkowym.
Wcześniej gotowość WOT do działań przeciwkryzysowych była podnoszona m.in. z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych w lipcu br. i w sierpniu 2020.
Stan wyjątkowy wprowadzony w części województw podlaskiego i lubelskiego obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", wykorzystując do tego migrantów, a także zbliżającymi się manewrami wojskowymi Zapad. Wskazywano, że Polska musi zapewnić bezpieczeństwo na swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.
Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią [lista miejscowości i ograniczeń]
Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego dorośli muszą nosić przy sobie dokument tożsamości, a ucząca się młodzież poniżej 18 lat legitymację szkolną. Obowiązuje również zakaz przebywania na tym obszarze innych osób niż mieszkańcy lub do tego uprawnieni. Zawieszono tam możliwość organizowania zgromadzeń publicznych i imprez masowych. Nie można również filmować i fotografować "określonych miejsc, obiektów lub obszarów".