Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska policja poszukuje oszusta, któremu staruszka przekazała 17 tys. zł
Podlaska policja poszukuje mężczyzny, któremu 84-letnia mieszkanka Hajnówki przekazała 17 tys. zł. Kobieta była przeświadczona, że chodzi o akcję sprawdzenia autentyczności gotówki.
Opublikowany został portret pamięciowy oszusta. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują do starszych osób o rozsądek i większą czujność przy decyzjach dotyczących pieniędzy.
Policja nie podaje przypuszczalnego wieku poszukiwanego, z portretu pamięciowego można wnioskować, iż ma ok. 30-40 lat. To mężczyzna o wzroście ok. 180 cm, szczupłej budowy ciała, twarz bez zarostu. W dniu oszustwa ubrany był w czarne spodnie, czarną sportową bluzę oraz czarną czapkę z daszkiem, w uszach miał białe słuchawki.
Poszukiwany jest w związku z oszustwem na szkodę staruszki z Hajnówki. Kobieta uwierzyła, że dzwoni do niej prokurator. Wypytywana o oszczędności, które ma w domu dała się przekonać, że konieczne jest sprawdzenie autentyczności banknotów. Miał po nie przyjść policjant, a po kilku godzinach gotówkę oddać. 84-letnia kobieta straciła w ten sposób 17 tys. zł; na podstawie przekazanych przez nią informacji udało się stworzyć portret pamięciowy oszusta.
Policja zapewnia anonimowość i prosi o kontakt z dyżurnym komendy powiatowej policji w Hajnówce pod numerem telefonu 47 712 62 00 lub pod numerem alarmowym 112.
Po raz kolejny policjanci apelują też o rozsądek przy podejmowaniu decyzji finansowych, zwłaszcza pod wpływem rozmów telefonicznych. Zwracają uwagę, że oszuści działający takimi metodami wciąż modyfikują scenariusze, które przedstawiają seniorom, podają się za członków rodziny w potrzebie finansowej (np. twierdzą, że doszło do wypadku drogowego i potrzebne są pieniądze na kaucję), za policjantów czy - tak jak w tym przypadku - za prokuratorów. Za każdym razem rozmowa dotyczy jednak przekazania pieniędzy osobie, która po nie przyjdzie.
Policja wciąż apeluje, by po takich telefonach nie podejmować pochopnych działań, skontaktować się z rodziną, by zweryfikować informacje i osobom dzwoniącym nie mówić o swoich oszczędnościach. "Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych" - przypomina w apelu o ostrożność skierowanym do seniorów.
Ponieważ przestępcy wykorzystują też tzw. legendę "na policjanta", funkcjonariusze zapewniają, że przy zwalczaniu przestępczości nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem, nie informują też telefonicznie o swoich akcjach.
"Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pinów, czy loginów ani haseł" - apelują policjanci i proszą seniorów, by odkładali słuchawkę i rozłączali się, a po takiej rozmowie natychmiast dzwonili na numer alarmowy 112.