Radio Białystok | Wiadomości | Ruszyła sprzedaż biletów do Muzeum Pamięci Sybiru
17 września zostanie oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - ogólnopolska placówka zajmująca się m.in. tematyką deportacji na Wschód. Dla zwiedzających będzie dostępne od 18 września, a w środę 1 września ruszyła sprzedaż biletów m.in. poprzez stronę internetową.
Muzeum Pamięci Sybiru powołane zostało cztery lata temu jako miejska placówka kultury, wówczas jeszcze w przejściowej lokalizacji w centrum Białegostoku. Jego docelowa siedziba powstała pod koniec 2019 roku, w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. Gotowa jest już stała ekspozycja, która ma przedstawiać historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.
Władze miasta podkreślają, że placówka w Białymstoku jest "hołdem złożonym Sybirakom i ich rodzinom". Chodzi też o to, że z każdym rokiem ubywa naocznych świadków tej historii, których przeżycia zasługują na upamiętnienie i przekazanie kolejnym pokoleniom.
Oficjalne otwarcie zaplanowano na 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać tę ekspozycję od 18 września. Dodatkową atrakcją w pierwszych dniach będzie możliwość zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem w cenie zwykłego biletu.
W środę (1.09) ruszyła sprzedaż biletów, zarówno przez internet (stronę internetową placówki), jak i w jej kasie. Oddzielną pulę wejściówek zarezerwowano dla Sybiraków. Wtorki mają być w muzeum dniem tygodnia, w którym można je będzie zwiedzać bezpłatnie, po wcześniejszej rezerwacji biletu.
To będzie najnowocześniejsza instytucja kulturalna w tej części Polski. Po ponad czterech latach od powołania - już za 30 dni oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku pozyskało wyjątkowy eksponat - zdjęcie nastoletniego obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego. Jak podkreślają władze muzeum, dzięki fotografii grodzieński bohater "odzyskał wizerunek". Zdjęcie znajdzie się na wystawie stałej.
Sprawdzają nie tylko to, jak ludzie odbierają wystawę, ale też różne rozwiązania techniczne.