Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Uruchomieniem syren alarmowych w regionie oraz składaniem kwiatów w miejscach pamięci została uczczona w Podlaskiem przypadająca w środę 1 września 82. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku złożyli rano m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Artur Kosicki, a także przedstawiciele służb mundurowych i IPN-u.
Polska z tej wojny wyszła bardzo poturbowana, utraciliśmy prawie połowę przedwojennego terytorium, przesunięto nam granice, utraciliśmy prawie 6 mln obywateli, kraj był doszczętnie zniszczony i nie uzyskaliśmy - tak upragnionej przez Polaków - wolności - mówił dziennikarzom wojewoda Bohdan Paszkowski.
Podkreślał, że potrzebna jest pamięć również o obrońcach ojczyzny i ich heroizmie, zarówno żołnierzach jak i osobach cywilnych.
Ta przeszłość w dalszym ciągu oddziałuje na dzień teraźniejszy, a ponadto na naszą przyszłość. (…) Z upływem czasu, czasami ta pamięć o faktycznym przebiegu działań wojennych jest zatracana i próbuje się różnego rodzaju nowe wątki wydobywać jako główne, bo w dalszym ciągu na świecie toczy się batalia o pamięć historyczną - dodał.
Marszałek Kosicki również mówił o żołnierzach i cywilach, którzy "stanęli do nierównej walki".
Stanęli po to, żeby bronić naszej ojczyzny, naszej tożsamości, kultury, wiary - powiedział marszałek.
Natomiast w południe, przed Pomnikiem Obrońców Białegostoku na osiedlu Wysoki Stoczek, kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta na czele z wiceprezydentem Rafałem Rudnickim.
Także w południe w całym regionie zawyły syreny alarmowe.
W intencji Ojczyzny i ofiar wojny w Białymstoku odprawiane są nabożeństwa różnych wyznań. Panichida za obrońców miasta z września 1939 r. i poległych podczas wojny, rozpoczęły się rano w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy gen. Władysława Sikorskiego. Po południu, o godz. 18.00, odprawiona zostanie msza w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy ks. abp. Romualda Jałbrzykowskiego.
W Łomży kwiaty złożono w Dolinie Pamięci koło Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Muzeum Północno-Mazowieckim została otwarta wystawa pt. "33. Pułk Piechoty w Łomży - historia, tradycja pamięć".