Radio Białystok | Wiadomości | Cerkiew obchodzi święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny
Zboża, zioła i kwiaty poświęcą w sobotę (28.08) w swoich świątyniach wierni prawosławni. Cerkiew obchodzi bowiem święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
To święto jest ostatnim z dwunastu najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Poprzedza je dwutygodniowy post.
Święto Zaśnięcia NMP ustanowione zostało w IV wieku - "zaśnięciem" wierni Cerkwi nazywają śmierć Matki Boskiej. Zgodnie z tradycją, w cerkwiach święci się tego dnia bukiety z tegorocznych zbóż, ziół czy kwiatów. Poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów w następnym roku, by zapewnić urodzaj. Wiązanki kwiatów wkładane są później pod głowy zmarłym z najbliższej rodziny.
Zaśnięcie Najświętszej Bogurodzicy szczególnie uroczyście obchodzone jest m.in. Boćkach, Czyżach, Bielsku Podlaskim, Dubinach, Wojnowie, Kleszczelach, Zabłudowie i białostockich Starosielcach.
Należy do najważniejszych świąt poświęconych Chrystusowi. Prawosławni świętują w czwartek (19.08) Przemienienie Pańskie.
Niosą prośby, modlitwy i krzyże, które zostawią na Świętej Górze. Z Białegostoku wyruszyła 36. Piesza Pielgrzymka na Grabarkę. Bierze w niej udział około 200 osób. Przed wyjściem pielgrzymi modlili się na liturgii w Cerkwi św. Proroka Eliasza na Dojlidach.
Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na św. Górę Grabarkę k. Siemiatycz do najważniejszego w kraju sanktuarium cerkiewnego. 18-19 sierpnia odbędą się tam obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.
Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski poinformowała, że w środę (11.08) zmarł ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski, wieloletni proboszcz parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach i dziekan okręgu kleszczelowskiego Diecezji Warszawsko – Bielskiej.