Radio Białystok | Wiadomości | Drugi dzień uroczystości z okazji święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce
Należy do najważniejszych świąt poświęconych Chrystusowi. Prawosławni świętują w czwartek (19.08) Przemienienie Pańskie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jest to święto nieruchome, z liczby dwunastu wielkich świąt. Zostało ustanowione w IV w. we wschodniej części cesarstwa rzymskiego.
Według Ewangelii cud Przemienienia dokonał się nie przed całym ludem, ale w obecności wybranych uczniów Chrystusa. Świadkami byli najbliżsi apostołowie: Piotr, Jakub, Jan Teolog. Chrystus zabrał ich na górę Tabor, gdzie zobaczyli Go w nieziemskiej chwale rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem.
Główne uroczystości odbywały się na świętej Górze Grabarce, w których uczestniczyły tysiące wiernych z Polski i zagranicy. Święto Przemienienia Pańskiego uroczyście obchodzone jest też w Ploskach, Sasinach, Nowym Berezowie, Klejnikach, monasterze w Sakach i Topolanach.
W dniu tego święta w cerkwiach święci się także jabłka, gruszki, śliwy i winogrona.
Tysiące pielgrzymów z całej Polski docierają już do tego miejsca. Na Św. Górze Grabarce dziś wieczernią i całonocnym czuwaniem rozpoczynają się uroczystości z okazji święta Przemienienia Pańskiego.
Na Świętą Górę Grabarkę przybyli pielgrzymi z całego kraju. W środę (18.08) rozpoczęły się tam dwudniowe uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.
Niosą prośby, modlitwy i krzyże, które zostawią na Świętej Górze. Z Białegostoku wyruszyła 36. Piesza Pielgrzymka na Grabarkę. Bierze w niej udział około 200 osób. Przed wyjściem pielgrzymi modlili się na liturgii w Cerkwi św. Proroka Eliasza na Dojlidach.
Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na św. Górę Grabarkę k. Siemiatycz do najważniejszego w kraju sanktuarium cerkiewnego. 18-19 sierpnia odbędą się tam obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.