Radio Białystok | Wiadomości | Symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę Matki Bożej przywieziono do Białegostoku
autor: Urszula Kropiewnicka
Symbole Światowych Dni Młodzieży przywieziono do województwa podlaskiego w ramach ogólnopolskiej pielgrzymki po diecezjach. Uroczystości w Białymstoku rozpoczęły się wieczorem w poniedziałek (23.08) w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Wierni modlili się tam przez całą noc, została także odprawiona msza. Jak mówią uczestnicy, to wydarzenie przypomina im spotkania z udziałem Ojca Świętego w ramach Światowych Dni Młodzieży.
Symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego od wtorku (24.07) są w Ełku. Objadą prawie 4 tys. kilometrów, odwiedzając młodzież w 23 diecezjach. W Polsce zostaną do 1 września, następnie trafią do Hiszpanii.
Pielgrzymka symboli przygotowuje do Światowych Dni Młodzieży 2023, które odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".
Historia symboli
Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży: przedstawicieli ruchów i wspólnot, którzy wspólnie odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego.
Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek "Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga wydarzeń z końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła.
Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd rzymianie pielgrzymują w wielu intencjach. Także zwyczajem papieża Franciszka jest rozpoczynanie i kończenie podróży apostolskich „u Matki Bożej Większej”.