Radio Białystok | Wiadomości | Symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę Matki Bożej przywieziono do Białegostoku

Symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę Matki Bożej przywieziono do Białegostoku

autor: Urszula Kropiewnicka

24.08.2021, 15:12, akt. 15:26

Symbole Światowych Dni Młodzieży przywieziono do województwa podlaskiego w ramach ogólnopolskiej pielgrzymki po diecezjach. Uroczystości w Białymstoku rozpoczęły się wieczorem w poniedziałek (23.08) w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Podlaskiem, fot. Urszula Kropiewnicka
Symbole Światowych Dni Młodzieży w Podlaskiem, fot. Urszula Kropiewnicka


0:00
0:00
Symbole Światowych Dni Młodzieży w Podlaskiem - relacja Urszuli Kropiewnickiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wierni modlili się tam przez całą noc, została także odprawiona msza. Jak mówią uczestnicy, to wydarzenie przypomina im spotkania z udziałem Ojca Świętego w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego od wtorku (24.07) są w Ełku. Objadą prawie 4 tys. kilometrów, odwiedzając młodzież w 23 diecezjach. W Polsce zostaną do 1 września, następnie trafią do Hiszpanii.

Pielgrzymka symboli przygotowuje do Światowych Dni Młodzieży 2023, które odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

Historia symboli

Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży: przedstawicieli ruchów i wspólnot, którzy wspólnie odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego.

Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek "Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga wydarzeń z końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła.

Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd rzymianie pielgrzymują w wielu intencjach. Także zwyczajem papieża Franciszka jest rozpoczynanie i kończenie podróży apostolskich „u Matki Bożej Większej”.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Parafia w Janówce obchodzi 100-lecie konsekracji Kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

20.08.2021, 10:56

W niedzielę (22.08) odbędą się rocznicowe uroczystości.


Nowe tablice w zabytkowym kościele w Tykocinie

13.06.2021, 10:13

Zabytkowy kościół w Tykocinie zyskał nowe miejsce - to kaplica pw. Maksymiliana Kolbego z tablicami, na których jest ponad pół tysiąca nazwisk więźniów obozów koncentracyjnych i zesłańców na Sybir.


Uroczystość konsekracji odbudowanego kościoła w syberyjskiej wsi Białystok

12.06.2021, 09:28

Po ponad czterech latach od pożaru w sobotę (12.06) konsekrowano odbudowany kościół w syberyjskiej wsi Białystok.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok