Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystość konsekracji odbudowanego kościoła w syberyjskiej wsi Białystok
Po ponad czterech latach od pożaru w sobotę (12.06) konsekrowano odbudowany kościół w syberyjskiej wsi Białystok.
Uroczystość miała odbyć się w ubiegłym roku, ale przełożono ją ze względu na pandemię. Ten termin wybrano ze względu na patrona świątyni - Antoniego z Padwy. Nabożeństwo odprawi ordynariusz katolickiej diecezji w Nowosybirsku biskup Józef Werth, wśród skromnej liczby gości będą też przedstawiciele polskiego konsulatu w Irkucku.
To historyczny dzień dla tej niewielkiej społeczności, symbol tego, że Polska o nich pamięta - mówi pomysłodawczyni akcji odbudowy kościoła Agnieszka Kaniewska.
Kościół ma powierzchnię około 100 m2 i jest zbudowany z sosnowych bali. Pieniądze na jego odbudowę w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" zbierała przez blisko dwa lata parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji.
Kościół w syberyjskim Białymstoku spłonął w kwietniu 2017 roku. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej. Świątynię wybudowali w 1908 roku dobrowolni polscy przesiedleńcy z wileńskiej, grodzieńskiej i siedleckiej guberni.
Po ponad trzech latach od pożaru kościół w syberyjskim Białymstoku jest niemalże odbudowany.
To książka o wielkich marzeniach polskich chłopów, którzy na przełomie XIX i XX wieku postanowili porzucić biedę i głód i ruszyli tysiące kilometrów na wschód w poszukiwaniu lepszego losu - tak o publikacji poświęconej syberyjskiej wsi Białystok pisze Muzeum Pamięci Sybiru.
Nie w tym, ale prawdopodobnie w przyszłym roku odbędzie się uroczysta konsekracja kościoła w syberyjskim Białymstoku. Odbudowana po pożarze świątynia miała być poświęcona 13 czerwca.