Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstał album "Archiwa Rodzinne Niepodległej"
Pół tysiąca zdjęć i dokumentów - niekiedy nawet sprzed ponad stu lat - przekazali mieszkańcy do Archiwum Państwowego w Białymstoku. Z tych pamiątek powstał album "Archiwa Rodzinne Niepodległej".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mieszkańcy regionu szczodrze podzielili się swoimi pamiątkami. Przekazali około 500 zdjęć i dokumentów, niekiedy nawet sprzed ponad stu lat. Ten gest umożliwił powstanie wystawy i wspomnianego wcześniej albumu pod kierownictwem Urszuli Siłkowskiej z Państwowego Archiwum w Białymstoku. Bardzo cenne w tych zbiorach są zdjęcia żołnierzy X Pułku Ułanów Litewskich, który stacjonował przed wojną w Białymstoku. Wśród służących w tej jednostce był m.in książę Radziwił.
Posiadacze rodzinnych pamiątek mogą korzystać z punktu konsultacyjnego w Archiwum Państwowym. Tam można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. Zainteresowani badaniami genealogicznymi mogą skorzystać z podobnych konsultacji. Pracownicy Archiwum liczą też na współpracę ze szkołami.
To szansa na bliższe poznanie historii białostockiej Solidarności. Na wydziale elektrycznym Politechniki Białostockiej można oglądać niepublikowane dotąd zdjęcia działaczy regionalnego związku.
W trakcie czwartej już edycji Alei Olimpijczyków u stóp Jesionowej Góry w Szelmencie upamiętniono Medalistów Olimpijskich oraz Medalistów Mistrzostw Świata, którzy na stałe wpisali się w historię polskiego sportu
48 lat temu polska reprezentacja w piłce nożnej, prowadzona przez Kazimierza Górskiego, zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium, pokonując w finale Węgrów 2 do 1. Dwa gole strzelił Kazimierz Deyna. Na pamiątkę tamtych wydarzeń obchodzimy w Polsce Dzień Piłkarza.