Radio Białystok | Wiadomości | Huczne powitanie polskich olimpijczyków na lotnisku Chopina [zdjęcia, wideo]
W niedzielę (08.08) z Tokio do Warszawy przylecieli polscy medaliści olimpijscy. Wśród nich są zawodnicy z województwa podlaskiego.
Wojciecha Nowickiego przywitano transparentami
Wojciecha Nowickiego przywitano transparentem "Wojciech Nowicki najlepszy ambasador miasta Białystok". Transparent "Białystok wita mistrza olimpijskiego" trzymał Ryszard Woronowicz, prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.
Bardzo się cieszę, fajnie ludzie nam dopingują, cieszą się razem z nami. I oby tak najczęściej i w jak największym gronie. Technika była stabilna przez cały sezon no i gdzieś to wszystko zaprocentowało. Pojechałem tam, byłem pewny, wiedziałem co mam robić, żeby młot poleciał daleko. Cieszę się z rekordu życiowego przede wszystkim, z tej serii. Zdobyłem na dokładkę medal, udało się, teraz jest jeszcze kilka przede mną startów. Chciałbym odpocząć i będę się pewnie skupiał na mistrzostwach świata. Ja cele z roku na rok sobie stawiam. Na pewno na razie nie będę myślał o igrzyskach, są dopiero za trzy lata. Więc wszystko na spokojnie. Aby zdrowie dopisywało
- powiedział po przylocie mistrz w rzucie młotem, zawodnik Podlasia Białystok Wojciech Nowicki.
Z kwiatami przyjechali na lotnisko również urzędnicy. - Wojciech Nowicki jest ambasadorem białostockiego sportu, więc nie mogło nas tu zabraknąć - mówił zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.
Złotego medalistę w rzucie młotem witali też m.in. działacze jego klubu, czyli Podlasia Białystok.
Na trenerkę Wojciecha Nowickiego Malwinę Sobierajską-Wojtulewicz czekał mąż z bukietem biało-czerwonych mieczyków.
Rodzice, przyjaciele i samorządowcy przywitali Marię Andrejczyk
Na srebrną medalistkę w rzucie oszczepem Marię Andrejczyk czekali rodzice, przyjaciele i suwalscy samorządowcy. - To zawodniczka, która jest wzorem dla młodych sportowców - mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który razem ze Zdzisławem Przełomcem, przewodniczącym rady miejskiej, witał medalistkę.
Jestem z siebie niesamowicie dumna, że wygrałam z przeciwnościami, z kontuzją, z bólem, że mimo wszystko mi się udało. I jestem wicemistrzynią olimpijską. Do następnych igrzysk trzy lata. Przede wszystkim teraz będę się skupiać na zdrowiu, bo wiem, że u mnie zdrowie zawsze będzie wyznacznikiem tego, jak będzie wyglądał sezon. Jeżeli zdrowie będzie grało, to dobrze wiemy, że jeńców brać nie będę. Teraz trzeba odpocząć, bo podróż za mną bardzo długa, organizm jest niesamowicie wycieńczony, chociażby po tokijskim klimacie, więc no jakieś dwa dni przerwy maksymalnie zrobię i wracam do treningów. Przede mną jeszcze dwa albo trzy starty, zobaczymy jak to wyjdzie. Najważniejszy ten piątego września na Stadionie Śląskim w Chorzowie, przed Polską publicznością. Tam się pokażę jako już wicemistrzyni olimpijska. Z niecierpliwością czekam na ten start, kuruje swój bark żeby wszystko tam fajnie zagrało
- mówiła po powrocie do Polski Maria Andrejczyk.
Z Tokio przylecieli dziś też inni podlascy sportowcy: Kamila Lićwinko, Marlena Gola i Damian Czykier.
Anita Włodarczyk usłyszała "100 lat"
Na warszawskim lotnisku im. Chopina powitano też m.in. obchodzącą 8 sierpnia 36. urodziny Anitę Włodarczyk, trzykrotną z rzędu mistrzynię igrzysk w rzucie młotem.
"Rawicz wita Anitę" - to jeden z transparentów, które przywieźli ze sobą kibice do stolicy; Włodarczyk pochodzi z tego miasta w Wielkopolsce.
W IO w japońskiej stolicy biało-czerwoni zdobyli 14 medali - cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych.
Polskie medale na igrzyskach w Tokio:
Złoto zdobyli:
Srebro zdobyli:
Brąz zdobyli: