Radio Białystok | Wiadomości | Nadleśnictwa Żednia i Czarna Białostocka wprowadzają czasowy zakaz wstępu do lasów
autor: Marcelina Markowska
W najbliższym czasie nie będzie można odwiedzić lasów przy Nadleśnictwach Żednia i Czarna Białostocka. Związane jest to z ostatnimi burzami w regionie i towarzyszącym im silnym wiatrem.
Na tych terenach część drzew jest połamana i zagraża to bezpieczeństwu odwiedzających - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
- Przebywanie w lesie na tych terenach jest teraz niebezpieczne. Nie chodzi tylko o to, że do lasu trudno jest wejść, bo utrudniają to powalone drzewa. Jest dużo osłabionych drzew, które w każdej chwili mogą się zawalić. Zagraża to przede wszystkim bezpieczeństwu odwiedzających - mówi Jarosław Krawczyk.
Okresowy zakaz wstępu wprowadzono w Nadleśnictwie Żednia do 20 sierpnia. Jednak w Nadleśnictwie Czarna Białostocka będzie trwał dłużej - do połowy października.
- Sytuacja tam jest trochę gorsza. Szkody były większe i zajęły większy obszar lasu. Kilka leśnictw jest niedostępnych dla odwiedzających. Dlatego nadleśniczy wprowadził na tym terenie okresowy zakaz wstępu. W przypadku Nadleśnictwa Czarna Białostocka potrwa on do końca października - mówi Krawczyk.
Do końca sierpnia zamknięty będzie też las przy Nadleśnictwie Olecko na północy regionu.
Nie będzie na razie wycinki kilkunastu tysięcy drzew w Lesie Solnickim, co ma zapewnić pełne wykorzystanie pasa startowego na białostockim lotnisku Krywlany. Miejscowy WSA uchylił w czwartek (24.06) decyzje dające możliwość takich działań.
Ma przypominać o ofiarach niemieckiej okupacji i ich bliskich.
Jeżeli nie spadnie deszcz, za kilka dni będzie ogłoszony zakaz wstępu do lasu - mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski.
W tym roku także na prywatnych działkach mogą pojawić się inspektorzy badający stan kilkudziesięciu gatunków chronionych. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że rozpoczyna cykliczny Państwowy Monitoring Środowiska.