Radio Białystok | Wiadomości | Syreny w całym województwie w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Grzegorz Pilat, Marcin Gliński
Dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w sobotę o 17:00 syreny alarmowe zabrzmiały w całym województwie podlaskim.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreśla, że Powstanie Warszawskie było wielkim wolnościowym zrywem mieszkańców stolicy, o którym trzeba pamiętać.
- Było zrywem w obronie niepodległości i suwerenności naszego kraju. O to walczyła Armia Krajowa i inne organizacje podziemne. Powstanie Warszawskie było takim najważniejszym aktem akcji "Burza", która przecież miała na celu wywalczenie tego, o czym tamto pokolenia naszych rodaków myślało podczas okupacji - aby odzyskać wolną i suwerenną Rzeczpospolitą - mówi Bohdan Paszkowski.
O 17:00 - w godzinę wybuchu Powstania - w całym województwie zabrzmiały syreny.
- Była to też okazja, by sprawdzić, czy system alarmowy, który wkrótce będzie modernizowany, działa bez przeszkód - dodaje wojewoda podlaski.
Powstanie Warszawskie trwało ponad dwa miesiące - od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Żołnierze Armii Krajowej zaatakowali w stolicy znacznie liczniejsze i lepiej uzbrojone siły niemieckie. Zginęło ok. 16 tys. osób, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. hitlerowskie Niemcy wzięły do niewoli.
Uroczystości przed Pomnikiem AK w Białymstoku
Przyszli, by oddać hołd tym, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Tłumy białostoczan zebrały się wokół Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej. Stosując się do obostrzeń związanych z pandemią, w maseczkach i za barierkami, wspominali poległych 76 lat temu w stolicy.
Choć w tym roku z powodu pandemii nie było koncertu pieśni patriotycznych, tradycyjnie, uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syreny.
W uroczystościach, oprócz mieszkańców Białegostoku, wzięły też udział władze miasta i województwa. Pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej złożono kwiaty.
Kwiaty w Łomży
Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono w Łomży złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, o godz. W, pod pomnikami żołnierskimi.
W skromnych uroczystościach poza przedstawicielami władz miasta i samorządu oraz ugrupowań politycznych, organizacji kombatanckich i żołnierzami, uczestniczyło także kilkudziesięciu mieszkańców w różnym wieku z barwami narodowymi. Ideę i rolę zrywu sprzed 76 lat przedstawił zgromadzonym ppor. Marcin Kuberski.
Powstanie było wynikiem wielkiego wybuchu polskiego, dążenia do wolności i niepodległości. To determinowało żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji do niezwykłego heroizmu i bohaterstwa, które było podziwiane nawet przez wrogów. Hołd złożony jego bohaterom jest hołdem nie tylko dla przeszłości, jest hołdem ku przyszłości, ponieważ powstanie stworzyło moralną podstawę naszej niepodległości. Niepodległości narodu i wolności jego obywateli
- mówi ppor. Marcin Kuberski.
Kwiaty i znicze złożono także w miejscu upamiętnienia żołnierzy w łomżyńskiej Dolinie Pamięci, zaś harcerze uczcili pamięć najmłodszych powstańców przed swoim pomnikiem na Osiedlu Bohaterów Monte Cassino.
Augustów oddaje krew
To uczczenie pamięci powstańców i okazja, żeby wspomóc w okresie wakacyjnym Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W mieście nad Nettą trwa trzydniowa akcja "Augustów oddaje krew za Warszawę".
Specjalny autobus stanął na Rynku Zygmunta Augusta. Krew można oddawać przez cały weekend w godzinach 9:00-14:30.
Biało-czerwona kotwica w Sokółce
W ramach obchodów rocznicy wybuchu powstania, w sobotę wieczorem w Sokółce była układana kotwica z biało-czerwonych zniczy. Zaplanowano też pokaz filmu "Miasto 44" w Kinie Sokół i koncert pieśni patriotycznych.
Bieg w Grajewie
To przypomnienie historii przez integracyjne spotkanie i wspólny bieg - mieszkańcy Grajewa mogli wziąć udział w imprezie pod hasłem "Pamiętamy o Powstaniu". To rocznicowe spotkanie rozpoczęło się o 18:00 w sąsiedztwie Klubu "Hades" przy ul. Legionistów 9 (dawnej: Wojska Polskiego).