Radio Białystok | Wiadomości | Mobilne punkty szczepień w kilkunastu parafiach w regionie. Też na meczu Jagiellonii
Miała to być zachęta do szczepień. Podlaski Urząd Wojewódzki nawiązał współpracę z 11 parafiami w regionie. Mobilne punkty szczepień stanęły w niedzielę (1.08) w dziesięciu miejscowościach. Tego samego dnia znowu punkt szczepień działał na meczu Jagiellonii Białystok, do tego na dwóch gminnych imprezach w Choroszczy i Rudce.
632 osoby zaszczepiły się w niedzielę (1.08) w mobilnych punktach ustawionych przy wybranych podlaskich parafiach. Preparat przeciw COVID-19 można było przyjąć przy 10 parafiach katolickich i jednej prawosławnej.
Najwięcej osób - 174 zaszczepiło się w Siemiatyczach. Tam był jeden punkt, ale przy znajdujących się obok siebie: kościele i cerkwi. 90 osób zaszczepiło się w Suwałkach, a 80 w Sejnach. To w tych trzech miejscowościach najwięcej osób odwiedziło mobilne punkty.
Większość osób, przyjęła jednodawkowy preparat J&J.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że szczepienia są najskuteczniejszą ochroną przed wirusem i powikłaniami.
Nie chcemy takiej sytuacji, żeby nasze podlaskie szpitale były zajmowane przez osoby, które będą musiały być hospitalizowane z tego tytułu, że uległy zakażeniu i ich stan zdrowia wymaga hospitalizacji - mówił wojewoda.
Bohdan Paszkowski zaznaczył, że Podlaskie nie jest liderem w zakresie szczepień, mimo że w regionie są stacjonarne punkty szczepień, ale - jak podkreślił - takie akcje trzeba kierować w tej chwili w inne miejsca. - Stąd też podjęliśmy ostatnio inicjatywy, by wyjść do osób, które się jeszcze nie zaszczepiły - dodał.
Podlaski Urząd Wojewódzki kontynuował także wspólną akcję szczepień przed meczami rozpoczętą w minioną sobotę z Jagiellonią Białystok. W niedzielę (1.08) każdy kibic, który przyzedł na mecz Jagiellonii z Rakowem Częstochowa na stadion miejski w Białymstoku, mógł się zaszczepić. Każdy, kto się na to zdecyduje, otrzymał gadżety klubowe.
Prezes Jagiellonii Białystok Agnieszka Syczewska powiedziała, że podczas ostatniego meczu, kiedy na trybunach zasiedli kibice, "wspaniale było poczuć znowu tę atmosferę". - Mamy nadzieję, że te czasy, kiedy mecze były rozgrywane przy pustych trybunach, już nie wrócą - stwierdziła.
Wojewoda poinformował, że wśród innych pomysłów jest m.in. wspieranie samorządów w takich inicjatywach czy strażaków w ich akcji "Zaszczep się z OSP". Innym pomysłem jest też dojeżdżanie z mobilnym punktem do małych miejscowości. Także kontenerowy punkt szczepień, który stoi w Kolnie do 1 sierpnia, zmieni swoje miejsce.
Z danych publikowanych na rządowych stronach wynika, że w województwie podlaskim w pełni zaszczepionych jest ponad 460 tys. osób. Region liczy ponad 1,17 mln mieszkańców.
Mobilne punkty szczepień w podlaskich parafiach: