Radio Białystok | Wiadomości | (Nie) Trzeźwy poranek w regionie
To z całą pewnością nie był trzeźwy poranek na podlaskich drogach. Tak policjanci podsumowują poniedziałkową akcję.
W trakcie akcji 140 mundurowych skontrolowało 7700 kierowców. Blisko 60 z nich nie powinno wsiadać za kółko.
- Przez niespełna 6 godzin policjanci skontrolowali ponad 7700 kierowców. W tym czasie zatrzymali aż 57 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu, a 33 znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Każdy z nich to potencjalny sprawca ludzkiej tragedii. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks kierującego. Staje się on niebezpieczny nie tylko dla samego siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego - mówi mł. aspirant Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.
W ręce bielskich policjantów wpadli m.in. dwaj kierowcy ciężarówek.
- Obaj nietrzeźwi jechali ulicami Bielska Podlaskiego. Okazało się, że 67-latek miał blisko promil alkoholu w organizmie, a zatrzymany pół godziny później 30-latek - ponad 0,7 promila. Kierowcy stracili prawa jazdy. Z kolei policjanci z Kolna zatrzymali 33-letniego kierowcę volvo, który miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że kierowca ma sądowy zakaz kierowania pojazdami za wcześniejszą jazdę pod wpływem alkoholu. Rekordzistą natomiast okazał się 52-letni kierowca hyundaia, którego zatrzymali sokólscy policjanci. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie - dodaje Elżbieta Zaborowska.
Tylko w pierwszym półroczu podlascy policjanci zatrzymali ponad 900 osób kierujących pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 18 wypadków drogowych.
Sześć lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Taki wyrok zapadł wobec 44-latka, który po pijanemu potrącił w Białymstoku mężczyznę i jego 9-letniego syna. Kierowca nie zatrzymał się na czerwonym świetle, później uciekł.
Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych; kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu - to tylko niektóre założenia zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, które przyjęła we wtorek (13.07) rada ministrów. Założenia zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury.
Pijany mężczyzna kierował ruchem w Piątnicy koło Łomży. To pracownik firmy, która naprawiała nawierzchnię na odcinku drogi krajowej nr 61 przebiegającej przez miejscowość.
Blisko 4 promile alkoholu we krwi miał kierowca z Grabówki, który próbował uciec po tym, jak jego samochód zderzył się z innym autem.