Radio Białystok | Wiadomości | Hybrydowa obwodnica Kolna ma szansę na wybudowanie
Hybrydowa obwodnica Kolna - to rozwiązanie, o które zabiegają władze miasta.
Taka obwodnica prowadziłaby przez miasto, równolegle do obecnej drogi krajowej nr 63. Wyprowadzałaby ruch z centrum Kolna, ale nie w ogóle z miasta.
Władze województwa złożyły już wniosek o wybudowanie tzw. małej obwodnicy miasta w ramach rządowego programu. Podczas wizyty w Kolnie, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że projekt będzie dostosowany do oczekiwań lokalnego samorządu.
"Jeżeli wniosek dotyczący Kolna zostanie zaakceptowany, to już z dyrektorem oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wiemy, że postulat pana posła Kazimierza Gwiazdowskiego i pana burmistrza Andrzeja Dudy, aby Generalna Dyrekcja włączyła się w realizację obwodnicy Kolna, na pewno zostanie zaakceptowany i zostanie wykonana duża obwodnica miasta, która usprawni przede wszystkim ruch tych, którzy przez Kolno się przemieszczają."
Jak dodał Andrzej Adamczyk, takie - niewielkie w porównaniu np. z trasą Via Baltica - inwestycje jak obwodnica Kolna są równie istotne.
"Te drogi szybkiego ruchu są tym głównym rusztem komunikacyjnym. Zaś to, co dzieje się tutaj, to jest uzupełnienie tego podstawowego systemu w transporcie samochodowym w naszym kraju."
Władze Kolna zabiegają o budowę tzw. hybrydowej obwodnicy, żeby usprawnić przejazd przez miasto, np. turystów, którzy przejeżdżają przez Kolno na Mazury. Ale jednocześnie nie spowodować, że będą je omijali.
Taka obwodnica poprawiłaby też dojazd do terenów inwestycyjnych w mieście.
Od środy (14.07) kierowcy mogą jeździć 17-kilometrowym odcinkiem Śniadowo - Łomża Południe budowanej drogi S61 Via Baltica. Inwestycję oficjalnie oddano do użytku.