Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski przyznał odznaczenia i medale
Były odznaczenia i medale. Przede wszystkim jednak upamiętniono Polaków wywiezionych na Sybir. W czerwcu przypada 81. i 80. rocznica trzeciej i czwartej masowej deportacji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się Sybiracy, kombatanci, byli więźniowie polityczni i działacze organizacji kombatanckich.
Podczas trzeciej i czwartej masowej deportacji na Sybir wywieziono setki tysięcy Polaków - przypomina przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów, prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.
Podczas uroczystości nadane przez prezydenta Polski Złote Krzyże Zasługi odebrali bracia Bogdan i Wiktor Topór. Dodatkowo Bogdan Topór dostał awans na stopień pułkownika. Obaj od lat działają w Krajowym Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Złote Krzyże Zasługi wręczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Podkreślał, jak ważna jest pamięć historyczna.
Po spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.
Augustowscy Sybiracy podziękowali dziś tym, którzy pomogli im przetrwać ciężki czas pandemii koronawirusa.
Choroszewscy, Kryszpinowie, Kurpiewscy - to nazwiska Sybiraków, jakie znalazły się na odsłoniętym obelisku w Rozworach - 20 kilometrów za Łomżą.
Zrobiona jest z uprzędzionej waty chusta była niegdyś biała, puszysta i ciepła. Ogrzewała 10-letnią Elżunię w chłodne dni syberyjskiej tułaczki.
Sprawdzają nie tylko to, jak ludzie odbierają wystawę, ale też różne rozwiązania techniczne.
Muzeum Pamięci Sybiru poszukuje osób, które będą chciały zaangażować się w pomoc przy oficjalnym otwarciu instytucji. To szansa - jak mówią organizatorzy - na poznanie historii i przeżyć Sybiraków.