Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu nie będzie dwóch wakacyjnych imprez plenerowych
Nie będzie także w tym roku dwóch największych wakacyjnych imprez plenerowych w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Dyrektor Dorota Łapiak ma nadzieję, że pełen kalendarz wydarzeń w ciechanowieckim muzeum uda się zrealizować w przyszłym roku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Chodzi o planowany na 15 lipca Zajazd Wysokomazowiecki i Podlaskie Święto Chleba, które miało odbyć się 8 sierpnia.
Obecne limity uczestników imprez masowych, czyli 250 osób poza zaszczepionymi, to znikoma część gości odwiedzających imprezy w Muzeum Rolnictwa. Szczególnie Święto Chleba, podczas którego sami wystawcy i organizatorzy wyczerpują ten limit. Z szacunkowych obliczeń wynika, że tego dnia przez skansen w Ciechanowcu przewija się od kilkunastu do nawet trzydziestu tysięcy osób.
- Dlatego nie możemy wziąć na siebie tego ryzyka i z przykrością musieliśmy po raz kolejny przesunąć dwudziestą edycję Święta Chleba - informuje Dorota Łapiak.
Informację o tym przekazano zespołom i muzykom, których występy już raz przesunięto o rok. Teraz zgodzili się na udział w imprezie w roku 2022 - informuje dyrektor Muzeum. Nie odwołano mniejszych wydarzeń typu wystawy, konferencje czy pokazy.
- Nie ma sensu jednak organizowanie imprez, których głównym atutem jest masowy udział gości, jeśli akurat tego warunku nie można bezpiecznie zrealizować - twierdzi Dorota Łapiak,
Dotacja z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych pozwoli na dokończenie budowy centralnego magazynu zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Można już odwiedzać wszystkie obiekty w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. W dalszym ciągu jednak obowiązuje tam reżim sanitarny. Natomiast w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu nie wszyscy mogą wejść na wystawę we wnętrzach pałacowych.
Zakup trzech kolejnych silników parowych powiększył kolekcję tych maszyn w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu do piętnastu sztuk. To dwanaście tzw. lokomobil, czyli urządzeń przewoźnych i trzy silniki stacjonarne.