Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej plantatorów w Podlaskiem rezygnuje z uprawy truskawki
autor: Michał Buraczewski
Coraz więcej plantatorów w województwie podlaskim rezygnuje z uprawy truskawki. Tak wynika z najnowszych danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W minionym roku w regionie było ponad 270 hektarów truskawkowych pól. To około 10% mniej, niż jeszcze rok wcześniej.
Wśród plantatorów, którzy w tym roku zrezygnowali z uprawy truskawki jest prezes Stowarzyszenia "Korycinianki" Dorota Krynicka. Wskazuje ona, że ceny skupu są niskie i brakuje rąk do pracy przy zbiorach.
Przestało się to opłacać, nie mamy pracowników. Pracownicy ze wschodu, którzy przyjeżdżali do nas, widocznie pojechali gdzieś dalej na zachód, może lepiej się zaczęło u nich dziać - że przestali do nas przyjeżdżać. A nasi ludzie z Polski nie bardzo chcą pracować, bo to jest bardzo ciężka praca. I tak pomału zaczęło to wygasać
- mówi prezes Stowarzyszenia "Korycinianki" Dorota Krynicka.
Teraz najwięcej truskawki w Podlaskiem uprawiają rolnicy z gminy Suchowola, na drugim miejscu jest gmina Piątnica, a na trzecim - Korycin.
Dobra wiadomość jest taka, że już je można kupić. Zła, że cena jest wyższa niż w ubiegłych latach o tej porze.
Zalane pola i łąki to efekt każdej większej ulewy - skarżą się rolnicy z okolic Kolna. O swoich problemach mówili w poniedziałek (17.05) w Czerwonym, podczas spotkania z przedstawicielami Wód Polskich.
Rolnicy, przez których tereny przebiegać będzie gazociąg Polska - Litwa, muszą poinformować o rozpoczęciu prac Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.