Radio Białystok | Wiadomości | Zespół Szkół Rolniczych w Krzyżewie chce kształcić dzieci polskiego pochodzenia z Kazachstanu
Kształcenie dzieci polskiego pochodzenia z Kazachstanu to pomysł na zwiększenie liczby uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie.
Sprowadzenie z Kazachstanu uczniów polskiego pochodzenia rozważają władze samorządowe i dyrekcja Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie. Szkole, która miała coraz mniej uczniów, groziło wygaszenie, jednak dzięki staraniom przede wszystkim społecznego komitetu, udało się ją uratować.
Nadal jednak za mało jest nowych uczniów, stąd pomysł, by naukę w Krzyżewie zaproponować m.in. potomkom zesłańców.
Problemem jest jednak opieka nad nowymi uczniami. Internat w Krzyżewie czynny jest tylko w dni powszednie, podczas gdy goście z zagranicy - z powodu odległości do domów rodzinnych i kosztów podróży - musieliby w nim spędzać także okresy świąteczne, a nawet wakacje. Ponadto, nie posiadając polskiego obywatelstwa, nie mogliby korzystać z miejscowej pomocy społecznej.
Dlatego równolegle rozważany jest inny pomysł - zaproponowanie nauki w szkole w Krzyżewie dzieciom obywateli Ukrainy pracującym w Polsce. Oni często także mają polskie korzenie, a kiedy nieczynny jest internat, mogliby być pod opieką rodziców - tłumaczy wójt Sokół Józef Zajkowski.
Cztery murale powstaną w tym roku w województwie podlaskim dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Patriotyczne malowidła ozdobią ściany budynków w Grajewie, Jedwabnem, Rudce i Stawiskach.
Prawie 14 tysięcy osób z ponad 280 podlaskich podstawówek przystąpiło w tym roku szkolnym do konkursów sprawdzających ich wiedzę. Odbyły się one z 13 przedmiotów.
"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.