Radio Białystok | Wiadomości | W Światowym Dniu Bez Tytoniu eksperci zachęcają do zerwania z nałogiem

W Światowym Dniu Bez Tytoniu eksperci zachęcają do zerwania z nałogiem

autor: Renata Reda

31.05.2021, 16:41, akt. 17:47

Palenie papierosów to groźny nałóg, który powoduje m.in. nowotwory - przypominają eksperci w Światowym Dniu Bez Tytoniu.

W Światowym Dniu Bez Tytoniu eksperci z BCO zachęcają do zerwania z nałogiem, fot. Renata Reda
W Światowym Dniu Bez Tytoniu eksperci z BCO zachęcają do zerwania z nałogiem, fot. Renata Reda


0:00
0:00
W Światowym Dniu Bez Tytoniu eksperci zachęcają do zerwania z nałogiem - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zachęcają do zerwania z nałogiem i badań profilaktycznych. Specjalny program, mający na celu wczesne wykrycie raka płuc realizuje od roku Białostockie Centrum Onkologii.


Osoby, które przystępują do programu mają robioną niskodawkową tomografię komputerową. Skorzystało z niej dotąd 600 mieszkańców województwa podlaskiego i lubelskiego. Pół tysiąca przebadano w BCO. Nowotwór wykryto u co setnego pacjenta - mówi kierownik projektu Justyna Jabłońska.


"Wczesne wykrycie nowotworu umożliwiła właśnie niskodawkowa tomografia komputerowa" - mówi Kierownik Zakładu Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego Eryka Karbowska. Dodaje, że badanie trwa bardzo krótko, zaledwie kilka sekund. Jego celem jest poprawienie wykrywalności raków płuc we wczesnej fazie. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania się, pacjent może przyjść zaraz po obiedzie.

W ramach projektu z niskodawkowej tomografii komputerowej za darmo może jeszcze przez rok skorzystać około tysiąca mieszkańców województwa podlaskiego i lubelskiego. Program dotyczy osób od 50 do 74 lat, które muszą spełniać jeszcze określone kryteria. 

1. osoby w wieku 55-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat,
2. osoby w wieku 50-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
3. ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon,
4. indywidualna historia zachorowania na raka: przebyty rak płuca (lung cancer survivior), w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
5. historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

"Warto przystąpić do projektu, bo rak płuca jest takim nowotworem, który we wczesnych stadiach rozwoju nie daje zazwyczaj żadnych dolegliwości" - podkreśla profesor Ewa Sierko.

Aby wziąć udział w programie, należy zadzwonić pod numer 603 241 247.

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym. Rocznie w Polsce lekarze wykrywają go u 22 tysięcy osób.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z UMB i UwB badają długofalowe zdrowotne i społeczne skutki COVID-19

4.01.2021, 15:06

Jak zakażenie koronawirusem wpłynęło na zdrowie fizyczne, ale też psychikę i zachowania społeczne mieszkańców Białegostoku badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku w ramach rozpoczętego kilkuletniego projektu.


Rekordowy przemyt papierosów udaremniony przez podlaską SG i KAS

8.12.2020, 07:38

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie blisko 1,3 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i KAS z Białegostoku. Wartość kontrabandy została oszacowana na ponad 18,2 mln zł.


Przewlekłe choroby płuc to ryzyko cięższego przebiegu COVID-19 i zgonów

5.11.2020, 09:23

Zagrożeni cięższym przebiegiem COVID-19 i zgonami są ludzie z przewlekłymi chorobami płuc, w Polsce to ok. 3 mln osób - powiedział kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pulmonolog prof. Adam Antczak.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok